З 17 до 27 червня 2023 року Київський міжнародний інститут соціології на замовлення й на основі наукового інструментарію Інституту соціології НАН України зібрав дані для чергового соціологічного моніторингу «Українське суспільство», що здійснюється з 1992 року. Науковців цікавили громадська думка з економічних і політичних питань, щодо справедливості й війни, а також динаміка громадянської ідентичності, морально-психологічний стан суспільства та його ставлення до держави. Респондентів опитували методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера. Статистична похибка вибірки – 2,2%. Розповідаємо про найцікавіші й найважливіші результати цього дослідження.
|
- 47,2% українців підтримують значну чи цілковиту приватизацію, але прибічників націоналізації в тому чи тому вигляді теж чимало – 41,8%.
- 70,7% опитаних оцінюють нинішню економічну ситуацію в Україні нейтрально або добре. Тобто поліпшені ще торік оцінки лишаються майже незмінними. Водночас фінансові потреби українців дещо зросли порівняно з груднем 2022 року. Втім, задоволеність реальними доходами майже не змінилися.
- В ідеологічному плані фіксується суттєвий «зсув у право» – націоналістами називають себе майже 19% респондентів (для порівняння: до широкомасштабного російського вторгнення їх кількість не перевищувала 3–4%), причому «правих» в українському суспільстві майже втричі більше, ніж «лівих» (32,5% проти 12,2%). Водночас, до жодної ідеології не належать 43% опитаних.
- Зафіксований торік ефект національної солідаризації хоч загалом і послабився, проте лишається стабільним в оцінюванні свободи політичного самовираження (63,8% стверджують, що сьогодні в Україні люди можуть вільно висловлювати свої політичні погляди) й наявності гідних політичних лідерів (на думку 43,6% респондентів, в Україні є політичні лідери, здатні ефективно нею керувати).
- 63,6% українців підтримують меритократію – створення умов, за яких позиції громадян залежать виключно від їхніх здібностей і досягнень.
- Істотно (з 16,5% до 38,5%) – порівняно з даними опитування 2019 року – побільшало українців, які вважають, що наша країна стала справедливішою, проте, на думку понад половини (56,3%) опитаних, бажана для них модель справедливості все ж не забезпечується.
- Громадянська ідентичність нині домінантна (з великою перевагою) для українців з усіх соціально-демографічних, політичних і релігійних груп: 79,5% ідентифікують себе передусім як громадян України.
- На жаль, знову почали зростати установки щодо цинізму у суспільстві (нині його бачать 59,7% українців, а торік таких було 51,6%) – науковці фіксують проблеми в порозумінні між людьми з різними поглядами, а також готовність брехати задля кар’єрного зростання. Наприклад, близько половини (49,7%) респондентів погоджуються з тим, що більшість людей чесні, бо бояться викриття їхньої брехні, 81,6% – що більшість людей здатні брехати для просування по службі, 64,1% – що більшість здатні на нечесний вчинок заради вигоди, 50,9% – що безпечніше нікому не довіряти.
- Позитивні установки у баченні майбутнього України лишаються стабільними – 66,1% певні, що ситуація, найімовірніше, поліпшуватиметься. Крім того, понад половина респондентів дотримуються проміжних оцінок історичного шляху української держави, і цей показник доволі стійкий. Переважна більшість респондентів – 65,8% – загалом позитивно (як загалом задовільні або загалом гарні) оцінюють умови життя більшості населення України.
- Соціологи занепокоєні різким – з 54% (у травні 2022 року) до 20% (у червні 2023 року) – падінням позитивних оцінок ефективності центральних органів влади.
- Зростає кількість респондентів, які орієнтуються на тривалу війну з агресором: нині 42% припускають, що вона триватиме ще довше року.
- 83,5% українців вважають перемогою повернення всіх територій України в її міжнародно визнаних кордонах.
Докладніші дані й опис –
у презентації доповіді заступника директора з наукових питань Інституту соціології НАН України доктора соціологічних наук Сергія Дембіцького.
За інформацією Інституту соціології НАН України