14 липня 2023 року в Інституті електронної фізики НАН України (м. Ужгород) відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки з барельєфом видатному українському вченому в галузі атомної фізики, фізики електронних зіткнень, лауреату Державної премії України в галузі науки і техніки, заслуженому діячу науки і техніки, доктору фізико-математичних наук, професору, іноземному членові Угорської академії наук, академіку НАН України Отто Бартоломійовичу Шпенику (1938-2020).
Саме в цей день йому могло б виповнитися 85 років.
Вшанувати видатного науковця зібралися в день його народження колеги з Інституту електронної фізики НАН України та Державного вищого навчального закладу (ДВНЗ) «Ужгородський національний університет», члени сім’ї, друзі і всі, кому пощастило знати цю непересічну особистість. Віддати шану академіку Отто Шпенику прийшов і Генеральний консул Угорщини в Ужгороді Йожеф Бочкаї.
Під час урочистого заходу |
Захід розпочали хвилиною мовчання, вшановуючи всіх захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України під час російсько-української війни.
Зі вступним словом виступила директор Інституту електронної фізики НАН України член-кореспондент НАН України Ганна Гомонай. Вона підкреслила, що Отто Шпеник увійшов в історію НАН України як учений зі світовим визнанням, з широким діапазоном досліджень, який отримав результати, що істотно збагатили атомну фізику, фізику електронних зіткнень, атомну та молекулярну спектроскопію, як творець ужгородської наукової школи з фізики зіткнень. Саме він втілив задум свого вчителя професора Івана Запісочного про створення на Закарпатті окремої академічної установи – Інституту електронної фізики Національної академії наук України. У надзвичайно важкі часи кінця 80-х початку 90-х років минулого століття довів справу будівництва лабораторного корпусу до завершення і став першим директором новоствореного Інституту, яким керував чверть століття. Тут найбільш яскраво проявився його талант ученого й організатора науки, ерудиція і широта інтересів, доброта та інтелігентність. Він був тим, хто виводив Інститут на провідні позиції у світовій науці, хто творив славу академічного Інституту, який любив безмежно і якому служив до останнього подиху.
Академік Отто Шпеник є співавтором понад 420 наукових праць, у тому числі 5 монографій та 6 винаходів. Під його керівництвом захищено 16 кандидатських дисертацій, а троє його учнів стали докторами наук. За значний внесок у розвиток науки та плідну науково-організаційну діяльність Отто Шпеника відзначено державними нагородами – орденами «За заслуги» ІІІ та ІІ ступенів (1998, 2008) і князя Ярослава Мудрого V ступеня (2004). Він – почесний громадянин міста Ужгород, мав звання Соросівського професора (1994), був іноземним членом Угорської академії наук і входив до складу президії Всесвітньої ради угорських професорів.
Ганна Гомонай |
Своїми спогадами про академіка Отто Шпеника поділилися також перший проректор ДВНЗ «Ужгородський національний університет» доктор фізико-математичних наук, професор Олександр Сливка, декан фізичного факультету ДВНЗ «Ужгородський національний університет» доктор фізико-математичних наук, професор Володимир Лазур, завідувач кафедри квантової електроніки ДВНЗ «Ужгородський національний університет» доктор фізико-математичних наук, професор Іван Шафраньош, директор Закарпатського регіонального центру соціально-економічних і гуманітарних досліджень НАН України кандидат економічних наук Степан Сембер.
Добрим словом згадав батька і син Олександр Шпеник, кандидат фізико-математичних наук, директор Українсько-угорського навчально-наукового інституту ДВНЗ «Ужгородський національний університет». Він зазначив, що встановлення в Інституті електронної фізики НАН України меморіальної дошки батькові це, в першу чергу, вшанування пам’яті про першого директора інституту, а по-друге – це вияв поваги сина до батька. Він з самого початку підтримав задум керівництва інституту про увіковічення пам’яті про академіка Отто Шпеника і допоміг здійснити його.
На фото зліва направо:Олександр Сливка, Олександр Шпеник, Володимир Лазур, Олександр Гомоннай, Іван Шафраньош |
Виготовляв меморіальну дошку скульптор, заслужений художник України, член Національної спілки художників України Богдан Корж. У своїй промові він підкреслив, що йому було надзвичайно цікаво працювати над образом такої непересічної особистості.
Богдан Корж |
19–21 вересня 2023 року в Інституті електронної фізики НАН України (м. Ужгород) відбудеться Міжнародна конференція «Резонансні явища в атомних системах», приурочена до 85-річчя академіка НАН України Отто Шпеника.
За інформацією Інституту електронної фізики НАН України