Під час війни безпека та здоров’я цивільних і військових стає пріоритетом для будь-якої країни. Науковці Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України невтомно працюють, аби з’ясувати фундаментальні аспекти фізіології та розробити нові методи й підходи для корекції та лікування пацієнтів з ушкодженнями та хронічними хворобами в умовах воєнного стану. Про широкий спектр виконуваних у цій наукові установі досліджень, який охоплює різноманітні захворювання та патології, розповідає заступниця директора Інституту доктор біологічних наук, професор Олена Лук’янець.
На фото тут і далі – лабораторії Інституту |
Особливу увагу Інститут зосереджує на проблемах, пов’язаних зі стресом, серцево-судинними захворюваннями, ураженнями органів дихання, зору, травмами і хворобами центральної нервової системи, депресією та іншими психічними розладами, які можуть виникати у військових і цивільних.
Зокрема, за допомогою тваринних моделей фізіологи вивчають морфофункціональні відмінності відновлення у тварин після травмування центральної нервової системи, а також вплив нових лікарських агентів, що зменшують депресію, тривогу і когнітивні розлади, які можуть призводити до важких патологій на зразок хвороби Альцгеймера, паркінсонізму, епілепсії тощо. Крім того, дослідження науковців Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України спрямовано на з’ясування ефектів трансплантації стовбурових клітин на функціональний стан і структурні особливості нервової системи тварин із периферичною нейропатією, а також розроблення нових методів лікування гострих запальних уражень легень токсико-інфекційного походження. З’ясовуються молекулярні механізми порушень метаболізму багатьох біологічних сполук під час старіння та за патології серцево-судинної системи при діабеті. Іще один важливий напрям наукової роботи – вивчення болю. Працівники установи досліджують механізми виникнення болю та розробляють нові методи лікування і підтримки здоров’я задля поліпшення якості життя пацієнтів, зокрема військовослужбовців.
|
Досліджується також вплив нових лікарських препаратів на репродуктивну функцію за хронічних і запальних хвороб, а також застосування нових підходів у лікуванні хвороб, пов’язаних із формуванням ДНК-пасток з нейтрофілів.
В Інституті, серед іншого, почали вивчати посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) – психічний стан, що стає великим викликом для військових та інших осіб, які пережили травматичні події під час збройної агресії. Дослідники зосереджуються на вивченні молекулярних і нейробіологічних аспектів ПТСР, аби зрозуміти його коріння й розробити ефективні методи лікування та підтримки психічного здоров’я у постраждалих. Результати цих робіт можуть суттєво поліпшити якість життя військових і допомогти їм упоратися з емоційними наслідками травматичного воєнного досвіду.
З-поміж поширених неврологічних розладів, які перебувають у центрі уваги фізіологів Інституту, – епілепсія. Актуальність її дослідження під час війни лише зростає, адже у третині випадків ураження голови комбатантів розвивається посттравматична епілепсія. Науковці активно вивчають молекулярні та клітинні механізми розвитку цієї патології. Одним із напрямів роботи є визначення ролі пошкодження функціональної цілісності гемато-енцефалічного бар’єру, яке може траплятися за черепно-мозкових травм. Для цього, наприклад, розроблено й запатентовано методику створення відповідної тваринної моделі.
Фізіологи не зупиняються на вивченні розладів дихання й енергетичного метаболізму за первинної та вторинної пневмонії, а й активно розробляють нові методи корекції цих патологічних станів за допомогою наночастинок діоксиду церію. До того ж, їхній новаторський підхід використовують для ідентифікації системи рухового контролю людини в нормі та на різних стадіях реабілітації після поранень/травмувань верхніх кінцівок. Вивчення центральної координації м’язової активності у рухах кінцівок тварин і оцінювання контролю рухів руки людини після травм особливо важливі для військового персоналу, адже центральна координація відіграє ключову роль у точності й ефективності рухів. Дослідження науковців Академії розкривають механізми контролю рухів після травмування, допомагаючи розробляти методи оцінювання й відновлення моторної функції руки, а отже, збільшуючи шанси на цілковите відновлення працездатності серйозно травмованих військових. В Інституті також вивчають ретинальні клітини сітківки та їхній зв’язок із нейронами зорової кори в експериментальних моделях пошкодження нейронів. Такі дослідження допомагають збагнути механізми втрати зору й розробити ефективні стратегії відновлення зорової функції.
Усі ці роботи вкрай потрібні для максимального рівня здоров’я та фізичної готовності військових, а загалом – для ефективного функціонування військових структур під час бойових дій. Здоров’я та фізична диспозиція військового персоналу прямо впливають на його боєздатність, а від цього, своєю чергою, істотно залежить успішність воєнних операцій.
Фундаментальні дослідження, виконувані в Інституті фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України, створюють цінну наукову базу для розроблення інноваційних методів і технологій лікування та профілактики хвороб, які можуть виникнути у військового персоналу під час війни. Наприклад, завдяки дослідженням із запобігання стресовим захворюванням серцево-судинної системи, як сподіваються науковці, вдасться створити нові методи профілактики й лікування серцевих проблем у військових, які зазнають підвищеного стресу під час воєнних операцій. А дослідження на тваринних моделях, які допомагають з’ясувати механізми відновлення після травматичних ушкоджень центральної нервової системи, можуть стати у пригоді під час розроблення стратегій реабілітації та лікування військових із подібними травмами. Особливу увагу вчені спрямовують на вивчення нових лікарських препаратів і методів лікування для усунення психологічних та емоційних проблем пацієнтів. Це особливо важливо для ментальної стійкості й підтримки психічного здоров’я військового персоналу під час напружених бойових дій.
Отже, фундаментальні дослідження у галузі фізіології допомагають не лише зберегти здоров’я та життя військових, а й підвищують ефективність дій військових структур у період воєнних конфліктів. Знання, отримані з цих досліджень, закладають підвалини для створення новітніх методів і стратегій лікування, необхідних для успішних військових операцій та захисту національної безпеки. Інвестиції у фундаментальні дослідження з фізіології вкрай важливі для національної оборони України та захисту нашого населення в умовах війни.
За інформацією Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України