Що таке «Український Донбас»? Як формувалася його межа на сході? Як її змінили у 1920-х роках? Про це розповів у своїй статті для освітнього проєкту «Локальна історія» старший науковий співробітник відділу історії України 20-30 рр. ХХ ст. Інституту історії України НАН України кандидат історичних наук Геннадій Єфіменко.
Учений, зокрема, привернув увагу до термінологічних труднощів: «Якщо загалом межі Донбасу в першій третині ХХ століття були сталими та їх визначали покладами кам’яного вугілля та навколишньою промисловою агломерацією, то межі «Українського Донбасу» змінювалися. І от чому. До 1917-го імперська влада не визнавала українців окремим народом. Відповідно в адміністративно-територіальному поділі тогочасної Російської імперії «Україна» не була і не могла бути репрезентована. На той час «Україною» називали «край, заселений поспіль українським народом», а не якесь державне чи адміністративне утворення. Тоді національний склад визначали за рідною мовою. Відповідно «Український Донбас» до 1917-го — це та частина Донбасу, на якій українці, тобто ті люди, які розмовляли українською, становили більшість. З появою української державності критерій для означення Українського Донбасу змінився. Тепер це та частина Донбасу, що належала Україні, тобто входила до складу різних українських державних утворень — від УНР до УСРР».
Що ж до історичного прецеденту нібито «дарування» Донбасу Україні, Геннадій Єфіменко підсумував: «Саме в тих кордонах, у яких Росія визнала незалежність радянської України, УСРР увійшла до складу Радянського Союзу. Увесь Донбас, зокрема і Шахтинська округа, у якій українці не становили більшості населення, на той час були складовою Українського Донбасу. Незабаром після створення СРСР проблема кордонів постала знову. І якщо українська сторона намагалася отримати заселені переважно українцями райони Вороніжчини та Курщини, то Росія — формально з ініціативи керівництва Північно-Кавказького краю з центром у Ростові-на-Дону — висунула претензії на ті території, які 1920-го відійшли до Донецької губернії зі складу колишньої Області війська Донського. (...) Так саме в України у 1920-ті було забрано та передано Росії частину Донбасу. Так історичні реалії спростовують російські міфологеми. Однак у час постправди, на превеликий жаль, далеко не завжди прислухаються до заснованих на фактах аргументів».
Ознайомитися з повним
текстом статті За інформацією освітнього проєкту «Локальна історія»