Історики Національної академії наук України у співпраці з колегами з українських закладів вищої освіти підготували третю книгу ґрунтовного науково-популярного видання «ПЕРЕЛОМ: Війна Росії проти України у часових пластах і просторах минувшини. Діалоги з істориками». Ця книга є продовженням великого проєкту, що його навесні 2022 року ініціював Інститут історії України НАН України.
У вступному слові «До читача» керівник цього проєкту, академік-секретар Відділення історії, філософії та права НАН України, директор Інституту історії України НАН України академік Валерій Смолій підкреслює, що «сучасна російсько-українська війна абсорбує багатовіковий досвід й устремління, звитягу і жертовність численних поколінь українців у боротьбі за Визволення та Незалежність України».
Третя книга охоплює переломні й доленосні події, факти, явища та процеси нашої історії у найширших вимірах і контекстах: від часів давньої Русі до глобальної сучасності. Численні статті розкривають етнокультурну відмінність українців і росіян та її усвідомлення й осягнення на різних етапах історії України. Автори докладно порівняли рашизм із нацизмом і фашизмом. На широкому історичному матеріалі подано й витлумачено глобальні виклики та макроконтексти міжнародних відносин і євроінтеграційних перспектив сучасної України.
До підготовки третьої книги долучилося понад 40 відомих істориків, зокрема члени-кореспонденти НАН України Геннадій Боряк, Ярослава Верменич, Степан Віднянський, Олександр Реєнт, Олексій Ясь та інші.
Третя книга складається з дев’яти великих тематичних блоків, які об’єднують відповідні серії статей-нарисів. Вони представлені здебільшого у діалогічному форматі, що відтворює культурну поліфонію для виразного та полівимірного представлення нашої історії.
Окрім статей, третя книга містить чимало ілюстративних матеріалів.
Наразі третя книга «ПЕРЕЛОМУ…» побачила світ як електронне видання.
Цікаво, що торік 9 грудня Товариство німецької мови обрало словом 2022 року саме «Zeitenwende» (у перекладні з німецької – «перелом», або «зміна часів»). Федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц вжив саме це слово у контексті повномасштабного вторгнення росії в Україну відзначивши, що війна стала «переломним моментом в історії нашого континенту».
* * *
Бібліографічний опис:
ПЕРЕЛОМ: Війна Росії проти України у часових пластах і просторах минувшини. Діалоги з істориками. – Кн. 3 / Відп. ред. В. Смолій; Упоряд.: Г. Боряк, О. Ясь, С. Блащук. НАН України. Інститут історії України. – Київ: Інститут історії України, 2023. – 844 с.; іл.
За інформацією Інституту історії України НАН України