У київському видавництві «Смолоскип» побачила світ книжка головної наукової співробітниці відділу української літератури ХХ століття та сучасного літературного процесу Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України, керівниці Центру дослідження проблематики українського шістдесятництва при цьому Інституті доктора філологічних наук, професора Людмили Тарнашинської «Україна в огні»: війна 2022 крізь призму Довженка: 100 днів протиСТОяння». Авторка присвятила це видання «киянам, котрі вірили й вірять у перемогу ЗСУ, не покидаючи рідних домівок».
|
У книзі переосмислено реалії кіноповісті Олександра Довженка «Україна в огні» та щоденник митця і жорсткі події лютого–травня 2022 року – з позиції людини, котра перебувала в Києві у найважчий для нього період ворожої навали. Фіксуючи й аналізуючи з перспективи «двох стін» київської квартири ситуацію протистояння наших захисників повномасштабному російському вторгненню, авторка поєднала літературу, її ретроспективне переосмислення і промовисту документалістику у формі фактажу. Такий несподіваний для літературознавця жанровий формат – хроніка перших 100 днів війни крізь призму задокументованих подій – дає змогу не лише пригадати непростий період напруженого очікування, тривоги й віри в перемогу, а й відчути реальний перегук двох воєн – Другої світової та нинішньої повномасштабної російсько-української війни.
Абстрагуючись від емоцій, авторка обирає натомість простий, чіткий і виразний спосіб зіставлення історичних подій крізь оптику Олександра Довженка. Такий підхід дає ефект сугестивної експресії, дозволяючи читачеві осягнути повторювану трагічність української історії, впізнати чимало реалій і дійти часом несподіваних висновків. «…Запропонований тут текст, не претендуючи на науковий статус, усе-таки має свою неспростовну вартість: він показує, як тісно співіснують реальне життя й література, якою прогностичною та застережливою може бути ця література, навіть якщо це просто сторінки кіноповісті й щоденникові записи», – наголошує Людмила Тарнашинська, зауважуючи, що така рефлексія щодо подій новітньої історії України і теми війни у літературі й літературознавстві допомогла їй упоратися з особистим травматичним досвідом «війни онлайн».
Фінальний акорд книги – авторське перепрочитання життя і творчості українських шістдесятників у сучасному контексті.
Видання адресовано широкому колу читачів – усім, хто цікавиться літературою та сучасною історією.
За інформацією Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України