Історик, автор книжки «Поза Божими заповідями: релігійна політика тоталітарних режимів в Україні у 1939–1946 роках», завідувач відділу історії України періоду Другої світової війни Інституту історії України НАН України доктор історичних наук Олександр Лисенко розповів про відновлення патріаршества РПЦ у часи Другої світової війни.
Учений зазначив: «Утвердивши свою владу, більшовики відразу проголосили «відокремлення церкви від держави». Насправді це означало, що вони будуть встановлювати на території, якою керують, власну ідеологію та світогляд. Для РПЦ це означало переведення не просто на суспільний маргінес і периферію, а гноблення і обмеження. Почалися гоніння на релігійні інституції, центральним об’єктом яких стала найбільша конфесія – РПЦ. Сталін не бажав ні з ким поділяти вплив на масову свідомість, все, що заважало, прирікалося на знищення. Реалії Другої світової війни змусили його виринути з «кремлівської кам’яниці». До війни Сталін жодного разу не їздив ні на які перемовини, міжнародні конференції, зустрічі. До нього приїздили, але він вважав, напевне, що можна вирішувати долю світу, не виходячи за межі Кремля.
Напевно, 1943 рік став переломним з кількох причин. По-перше, відбувся дійсно корінний перелом на Східному фронті. По-друге, Сталін дотиснув західних союзників у питанні про другий фронт. По-третє, Обриси нового облаштування світу вимальовувалися через формування нового балансу сил, в якому СРСР мав відігравати одну з провідних ролей. І узгодження документів про створення ООН змусило Сталіна звернутися до церковних питань. Бо в цих документах йшлося не просто про свободу совісті загально, а конкретно про свободу релігії – релігійних організацій та об’єднань. І попри те, що радянська сторона не бажала в такому формулюванні цей документ, була змушена піти на цю поступку. Ще одна річ – радянська патріотична позиція РПЦ у роки так званої «Великої вітчизняної війни», як її назвали з подачі більшовицького ідеолога Омеляна Ярославського. Ця позиція демонструвала лояльність до радянського режиму і готовність його підтримувати у всіх подальших випробуваннях».
Ознайомитися з повним
аудіозаписом інтерв’ю За інформацією Інституту історії України НАН України