19–21 вересня 2023 року у змішаному форматі відбулася Міжнародна конференція «Резонансні явища в атомних системах (до 85-річчя академіка НАН України Отто Шпеника).
Організаторами заходу стали Інститут електронної фізики НАН України та ДВНЗ «Ужгородський національний університет».
|
Відкрила конференцію директор Інституту електронної фізики НАН України член-кореспондент НАН України Ганна Гомонай. Зі вступним словом до учасників конференції звернувся Президент НАН України академік НАН України Анатолій Загородній. Він зазначив, що Отто Бартоломійович Шпеник є знаним і шанованим у світових наукових колах талановитим українським вченим, одним із засновників ужгородської наукової школи з атомної фізики, фізики електронних зіткнень. Упродовж життя О.Б. Шпеник працював у напрямах з атомної фізики, оптичної та електронної спектроскопії, фізичної електроніки, моделювання елементарних процесів в атмосфері Землі і планет тощо. У своєму виступі Анатолій Загородній також акцентував увагу на багатогранній діяльності академіка Шпеника, адже він був не лише визначним вченим, чудовим викладачем, а й активним організатором науки. Отто Шпеник стояв у витоків створення першої самостійної академічної установи на Закарпатті – Інституту електронної фізики НАН України. Його було обрано першим директором цього Інституту, яким він незмінно керував чверть століття (з 1992 року по 2017 рік), а наступні роки – був почесним директором і радником при дирекції. Упродовж багатьох років Отто Бартоломійович був членом експертної ради ВАК України, входив до складу секції фізики Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки, був членом бюро Відділення фізики і астрономії НАН України. Тривалий час він очолював Закарпатське фізичне товариство, був незмінним головою Закарпатського відділення Малої академії наук. Анатолій Загородній підкреслив, що академік Шпеник мав великий авторитет у світовій науковій спільноті. Про широке міжнародне визнання його заслуг свідчить той факт, що його першим із українських вчених було обрано членом Генерального комітету Міжнародних конференцій з фізики електронних, фотонних і атомних зіткнень. Він був іноземним членом Угорської академії наук і входив до складу президії Всесвітньої ради угорських професорів. Наприкінці Президент НАН України побажав учасникам конференції плідної роботи і конструктивних наукових диспутів.
|
|
Наступні виступи, які пролунали у перший день конференції, були спрямовані на те, щоб повною мірою розкрити яскравий образ академіка Отто Шпеника. Своїми спогадами про відомого вченого, колегу і соратника поділилися академік-секретар Відділення фізики і астрономії НАН України академік НАН України Вадим Локтєв, директор Головної астрономічної обсерваторії НАН України академік НАН України Ярослав Яцків, головний науковий співробітник Інституту фізики конденсованих систем академік НАН України Ігор Мриглод, заступник директора з наукової роботи Радіоастрономічного інституту НАН України академік НАН України Олександр Коноваленко, заступник директора з наукової роботи Інституту фізики напівпровідників ім. В.Є. Лашкарьова НАН України академік НАН України Олександр Беляєв, завідувач відділу статистичної теорії конденсованих систем Інституту фізики конденсованих систем академік НАН України Юрій Головач, директор Науково-дослідного інституту фізики і хімії твердого тіла, завідувач кафедри фізики напівпровідників ДВНЗ «Ужгородський національний університет» академік НАН України Юліан Височанський, завідувач відділу лазерної спектроскопії Інституту фізики НАН України член-кореспондент НАН України Анатолій Негрійко, директор Закарпатського регіонального центру соціально-економічних і гуманітарних досліджень НАН України Степан Сембер, перший проректор ДВНЗ «Ужгородський національний університет», професор Олександр Сливка, завідувач кафедри квантової електроніки ДВНЗ «Ужгородський національний університет», професор Іван Шафраньош, професор Людвік Шимон, професор Степан Поп, доктор фізико-математичних наук Олександр Снігурський. Всі виступаючі зазначали прогресивність і актуальність наукових праць вченого, його інтелігентність, людяність, вміння інтуїтивно дивитися на багато кроків вперед.
|
Другий і третій день конференції були присвячені науковим доповідям, у яких розглянуто сучасні питання фізики зіткнень, особливо ті, що стосуються резонансних та автоіонізаційних процесів при парних зіткненнях електронів, атомів, іонів, молекул та їх ролі у процесах, що мають місце у штучній та лабораторній плазмі; спектроскопії атомів та молекул; низькоенергетичній ядерній фізиці; сучасним методам теоретичної фізики.
У роботі конференції взяли участь 200 представників наукової спільноти як України, так і зарубіжжя. Було представлено 50 наукових доповідей з провідних установ України, США, Англії, Італії, Франції, Чехії, Швеції, Сербії, Німеччини, Казахстану.
Організатори та учасники заходу висловили щиру вдячність воїнам ЗСУ за можливість працювати і проводити наукові зібрання.
За інформацією Інституту електронної фізики НАН України