5–6 вересня 2023 року тривав тренінг «Криптовалютні злочини та фінансові розслідування» для працівників Бюро економічної безпеки України, Державного бюро розслідувань, Національної поліції України (зокрема, Департаменту кіберполіції) та Служби безпеки України. Учасники підвищували кваліфікацію у таких ключових сферах, як фінансові розслідування, кіберзлочинність, розвідка на основі відкритих джерел (OSINT) і міжнародна співпраця. Консультативна місія Європейського Союзу в Україні з реформування сектору цивільної безпеки (EUAM Ukraine) організувала ці заняття за сприяння партнерів – Європолу, компанії “Moody´s Analytics” і громадської організації “Ukrainian Modern Digital Science”.
|
Заступниця завідувача відділу проблем модернізації господарського права та законодавства Інституту економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова НАН України доктор юридичних наук Тетяна Гудіма долучилася до цього тренінгу як тренерка з навчального курсу «Експертність у сфері віртуальних активів: виклики сьогодення».
Під час тренінгу наголошувалося на важливості експертності правоохоронних органів у сфері обігу віртуальних активів і доцільності створення спеціалізованих експертних центрів, які сприятимуть розслідуванню та протидії криптовалютним злочинам, зокрема готуючи експертизи, аналітичні звіти, розроблюючи програмне забезпечення, організуючи навчання тощо.
Учасники ознайомилися з різними міжнародними підходами до створення експертних центрів із питань обігу віртуальних активів; недоліками й перевагами кожного з таких підходів; конкретними прикладами відповідних центрів і успішними кейсами їхньої взаємодії з органами державної влади. Вони також обговорили можливі варіанти запозичення такого досвіду в України.
Ефективна боротьба з організованою криптозлочинністю – одне з найважливіших завдань не лише для України, а й для інших країн світу. Саме тому місією Національної академії наук України є тісна співпраця з міжнародними й українськими інституціями для надання експертних порад і обміну передовим досвідом у цій сфері.
За інформацією Інституту економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова НАН України