28-29 вересня 2023 року у Великому конференц-залі НАН України відбулась V Міжнародна конференція «Перспективи впровадження інновацій у атомну енергетику».
Організаторами конференції виступили Інститут проблем безпеки АЕС НАН України, Громадська організація «Українське ядерне товариство» (УкрЯТ) та Рада молодих вчених при Відділенні фізико-технічних проблем енергетики НАН України.
Робота конференції складалася з пленарного та секційних засідань, на яких було представлено понад 60 наукових доповідей.
У роботі конференції взяли участь представники Інституту проблем безпеки АЕС, ННЦ «Харківський фізико-технічний інститут», Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки (ДНТЦ ЯРБ), Інституту ядерних досліджень (ІЯД), Інституту електродинаміки, Інституту геохімії навколишнього середовища, Інституту електрофізики і радіаційних технологій, Інституту проблем матеріалознавства ім. І.М.Францевича, Інституту електрозварювання ім. Є.О.Патона, Національного університету «Одеська політехніка» та Національного університету «Львівська політехніка», фахівці ДП «НАЕК “Енергоатом”», українських АЕС, інших підприємств і організацій галузі.
Відкрив роботу конференції т.в.о першого віце-президента – технічного директора ДП НАЕК «Енергоатом» Юрій Шейко. Далі з вітальною промовою виступив директор Інституту проблем безпеки АЕС академік НАН України Анатолій Носовський. Він розповів про виклики в умовах збройної агресії російської федерації, а також висловив вдячність колегам-науковцям з Польщі, Японії, США, Великої Британії, Німеччини, Чехії та інших країн за надану благодійну, матеріальну та технічну підтримку, яка допомагає українським вченим виконувати наукові дослідження в цей дуже складний для нашої науки час.
|
Пленарне засідання конференції розпочалося з доповіді завідувача відділення атомної енергетики Інституту проблем безпеки АЕС доктора технічних наук Володимира Борисенка «Ядерна енергетика у світі: тенденції і прогнози», в якій він представив інформацію про стан ядерної енергетики у світі і в Україні за останні 30 років. Основну увагу він приділив сучасним тенденціям ядерного реакторобудування в різних країнах, яке базується на сучасних ядерних реакторах покоління ІІІ+, малих модульних реакторах і на інноваційних реакторних технологіях ІV покоління.
Під час пленарного засідання конференції були представлені доповіді про сучасні тенденції ядерних досліджень в Україні та світі, розвиток технологій водневої когенерації на АЕС, питання ліцензування нових енергоблоків в Україні, міжнародну співпрацю у галузі ядерної енергетики тощо.
29 вересня робота конференції розпочалася з дискусійної панелі обговорення концепції: «Управління старінням сухих сховищ відпрацьованого ядерного палива». Модератор панелі доктор технічних наук Володимир Борисенко представив інформацію щодо проблем поводження з відпрацьованим ядерним паливом (ВЯП) у різних країнах, а також про технологічну необхідність продовження термінів експлуатації сховищ ВЯП, у зв’язку з чим виникає проблема з управління старінням сховищ ВЯП для убезпечення їх експлуатації у понадпроєктні терміни.
У дискусії взяли участь представники ДНТЦ ЯРБ, ІЯД НАН України, Aтом Проджект Інженірінг, НАЕК «Енергоатом», Інституту прикладної фізики НАН України, Інституту загальної та неорганічної хімії НАН України, ІПБ АЕС НАН України. Під час обговорення основна увага була приділена питанням характеристики ВЯП для різних типів реакторних установок, використання залишкового енерговиділення ВЯП, необхідності врахування зміни метеорологічних умов при довготривалому зберіганні ВЯП, впровадження технології неруйнівного контролю цілісності ВЯП та екологічним аспектам зберігання і захоронення ВЯП. Було схвалено підхід до розробки концепції з управління старінням сховищ ВЯП на основі досвіду провідних ядерних країн світу, перш за все США, а також з урахуванням напрацювань в рамках дослідних проєктів МАГАТЕ.
За інформацією Інституту проблем безпеки АЕС