На мультимедійній платформі «Укрінформ» було опубліковано статтю заступника директора з наукової роботи Інституту соціології НАН України доктора соціологічних наук Сергія Дембіцького, в якій він репрезентує результати соціологічного моніторингу «Українське суспільство», здійсненого Інститутом 2023 року.
Це дослідження Інститут соціології НАН України виконує від 1994 року. Цьогоріч дані на замовлення Інституту соціології НАН України зібрав Київський міжнародний інститут соціології.
Вибірка репрезентує доросле населення України, крім Автомномної Республіки Крим і тимчасово окупованих територій Донбасу. Опитування здійснювалося методом телефонних інтерв’ю за допомогою комп’ютера (computer-assisted telephone interviews, CATI). Основу вибірки становили випадкові мобільні телефонні номери. Польовий етап дослідження тривав з 17 по 27 червня 2023 року. Величина вибірки – 2004 респонденти. У своїй статті Сергій Дембіцький порівнює актуальні дані з результатами хвиль моніторингу 2022 і 2021 років.
Учений зазначає: «Найважливішим, на нашу думку, результатом соціальних змін, який вдалося виявити у дослідженнях після початку широкомасштабного вторгнення Російської Федерації, є сутнісна зміна у цінності власної держави. Ставлення до держави було зафіксовано із застосуванням шкали «GSR-5», що була розроблена в Інституті соціології НАН України у 2020–2021 роках. Ця шкала складається з п’яти індикаторів: ефективність центральних органів влади, майбутнє держави, умови життя для більшості населення, баланс досягнень та невдач за часи незалежності, задоволеність поточними подіями в країні. Спочатку розглянемо розподіл відповідей на кожен індикатор, а потім проаналізуємо загальні установки щодо держави, які конструюються за результатами цих відповідей. Широкомасштабне вторгнення Російської Федерації в Україну призвело до суттєвих змін в оцінках ефективності центральних органів влади... Якщо наприкінці 2021 року лише двадцята частина населення позитивно їх оцінювала, то у травні 2022 року – абсолютна більшість. У той же час подальші виміри фіксують відчутне зменшення позитивних оцінок і збільшення проміжних. При цьому в останній хвилі моніторингу кількість негативних оцінок майже зрівнялася з позитивними».
Окрім того, на думку соціолога, значно посилився соціальний оптимізм щодо майбутнього української держави і поліпшились оцінки умов життя для більшості населення України.
«Є підстави припустити, що ядро ставлення до держави не буде системно розмиватись невдалими та неадекватними діями влади, нехай вони і додають свою частину негативу до узагальнених результатів. Ймовірно, тим аспектом, який може утримати оцінки населення від повернення до патологічного негативізму у сприйнятті держави, є стійкий оптимізм більшості населення щодо перспектив своєї держави», – підсумовує Сергій Дембіцький.
Ознайомитися з повним
текстом статті Джерело: мультимедійна платформа «Укрінформ»