Як змінилась демографічна картина світу? Як виглядатиме українське суспільство впродовж найближчих десятиліть? Чи може Україна конкурувати з країнами ЄС у соціальних гарантіях співвітчизникам? Про це та багато іншого розповіла у своєму інтерв’ю на медійному порталі «Huxleў» академік-секретар Відділення економіки НАН України, директор Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України академік Елла Лібанова.
Учена приділила особливу увагу як українцям, які знайшли прихисток від війни у країнах ЄС, так і післявоєнному устрою України. Зокрема, Елла Лібанова наголосила на необхідності розроблення всеосяжної програми психологічної реабілітації населення України: «Сьогодні чимало говорять про необхідність психологічної реабілітації ветеранів війни. Посилаються перш за все на досвід США. Звичайно, важко посперечатися з надмірністю фізичних та психологічних навантажень на фронті, з необхідністю максимальної допомоги ветеранам в їхній адаптації до мирного життя. І дуже добре, що розробляються відповідні програми, вишукуються, хоч і в недостатньому обсязі, кошти. Є розуміння потреби у довгостроковому супроводі ветеранів в їхньому працевлаштуванні, регулярному контролі фізичного та психологічного стану, у використанні їхніх лідерських якостей та досвіду швидкого ухвалення рішень при формуванні різноманітних органів влади. Але не можна обмежуватись лише цією категорією. Як, скажіть, можуть забути всі жахіття мирні люди, котрі пережили Бучу, Маріуполь, Бахмут, Куп’янськ? Як пристосуватися до мирного життя тим, хто втратив дитину? Так, ми досить швидко відновлюємо скрізь, де можна, зруйновані будинки, школи та лікарні. Малий бізнес намагається працювати в абсолютно немислимих умовах. Сільські мешканці вирощують урожай і навіть продають його на ринках. Однак це зовсім не означає, що вони повернулися до нормального життя. І найголовніше, здебільшого вони навіть не усвідомлюють своїх проблем. Будь-яка дитина на території України відчуває на собі усі жахи війни. Голова військової адміністрації Закарпаття розповідав, що на початку травня 2022 року, під час першої грози, почувши гуркіт грому, всі діти-переселенці миттєво впали на підлогу. Це наслідки дуже сильного стресу, і ми розуміємо його причини».
Наостанок вчена підкреслила, що зростання економіки – «це не мета, а лише засіб досягнення іншої, набагато важливішої та комплекснішої мети — побудови країни з високою якістю життя, в якій хочеться жити».
Ознайомитися з повним
текстом інтерв’ю Джерело: медійний портал «Huxleў»