Науковці Українського гідрометеорологічного інституту (УкрГМІ) ДСНС України та НАН України продовжують моніторинг та оцінювання наслідків воєнних дій для навколишнього середовища, зокрема їх вплив на якість атмосферного повітря.
Так, фахівці УкрГМІ проаналізували та узагальнили зміни забруднення атмосферного повітря за даними супутникового зондування за перший рік війни усієї території України та прилеглих районів інших країн. Вперше було враховано зміни загального вмісту діоксиду азоту та монооксиду вуглецю з урахуванням фонових змін спричинених варіативністю метеорологічних умов.
При спробах оцінити наслідки воєнних дій для атмосферного повітря науковці виявили суттєві розбіжності. Причиною цього є вплив на регіональному масштабі температурних й вітрових умов, а також варіації висоти граничного шару атмосфери.
Найбільш значущі зміни спостерігалися протягом перших місяців війни, зумовлюючи зростання та зменшення вмісту діоксиду азоту на ±25% у порівнянні із середніми показниками 2019-2021 рр. Починаючи з травня 2022 р. зміни середнього вмісту діоксиду азоту спричинені воєнними діями складали ±8%. Загальний вміст монооксиду вуглецю у перший рік війни був значно нижчий за показники попередніх років. Проте виявилося, що метеорологічні умови відповідальні за зменшення концентрацій до -15% над усією територією України. Загалом, за даними супутникових спостережень практично неможливо відокремити зменшення вмісту монооксиду вуглецю внаслідок воєнних дій від фонового природного зменшення, за винятком Маріуполя.
Узагальнивши дані супутникового зондування, науковці виокремили наступні наслідки впливу воєнних дій на якість атмосферного повітря: (1) різке зменшення вмісту діоксиду азоту у великих містах (до -35%) внаслідок руйнування промислових підприємств та зменшення викидів автомобільного транспорту; (2) зростання вмісту діоксиду азоту (до 25%) на сході та північному сході території України, а також на суміжних російських та білоруських територіях на початку війни, що з високою ймовірністю спричинені викидами від переміщення військової техніки; (3) короткочасне зростання вмісту монооксиду вуглецю (в середньому до 10%) внаслідок викидів від пожеж в екосистемах поблизу лінії зіткнення. На локальному рівні наслідки воєнних дій відрізняються для різних міст залежно від відстані до лінії фронту, перебування під окупацією та кількості об’єктів критичної інфраструктури.
Результати досліджень співробітників Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України були опубліковані у статті «
Remotely visible impacts on air quality after a year-round full-scale Russian invasion of Ukraine» у журналі
Atmospheric Pollution Research, з якою можна ознайомитись за посиланням
https://doi.org/10.1016/j.apr.2023.101912 Абсолютні зміни загального вмісту NO2 та CO у кожен місяць першого року війни відносно 2019-2021 рр. (Savenets et al., 2023) |
Загальний вміст CO станом на 5 травня 2022 р. з максимальними значеннями поблизу лінії зіткнення вздовж р. Сіверський Донець (Savenets et al., 2023) |
За інформацією УкрГМІ ДСНС України та НАН України