Чому дефіцит робочої сили в Україні є неминучим? Наскільки вагомий ризик повоєнної міграції? Чи дійсно багато з тих, хто поїхав від війни, чекають на поліпшення безпекової ситуації для повернення в Україну? Про це та багато іншого розповіла у своєму інтерв’ю медійній платформі «Суспільне» академік-секретар Відділення економіки НАН України, директорка Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України академік Елла Лібанова.
Учена зазначила: «Головне сподівання — повернення українців. Але всі не повернуться. Більше того, я дуже хочу, щоб ми уникли повоєнної хвилі міграції. Коли чоловіки поїдуть».
Елла Лібанова пояснила, що жінки за кордоном адаптовуються, знаходять роботу, влаштовують дітей у школи та садочки, а отже, ймовірно, чоловіки після завершення війни захочуть приєднатися до своїх родин.
Дійсно, багато тих, хто поїхав від війни, стверджують, що чекають на завершення війни або поліпшення безпекової ситуації для повернення в Україну, проте, на думку вченої, для цих жінок це теоретичне запитання, і реальне рішення вони ухвалюватимуть, вже «коли стане питання руба»: «Коли люди виїздили, 90% казали, що повернуться. Сьогодні вже не 90%. І, на жаль, ця кількість буде зменшуватися. По-перше, вони там адаптуються, по-друге, кожен місяць війни призводить до руйнування — житла, інфраструктури. Робочі місця втрачаються, і так далі».
Ознайомитися з повним
текстом інтерв’ю Джерело: медійна платформа «Суспільне»