На початку грудня 2023 року Інститут гідробіології НАН України продовжив експедиційні дослідження басейну річки Ірпінь у межах проєкту «Розробка технологій та заходів з ревіталізації річкових систем, що постраждали внаслідок російської агресії, як складова розділу 8 Планів управління річковими басейнами» за ґрантом Національного фонду досліджень України. Перші комплексні натурні гідроекологічні дослідження річок басейну Ірпеня, постраждалих від російської агресії, відбулись у вересні цього року. Щоби вивчити зимові зміни у водному стоці, гідрохімічних показниках і структурі угруповань фітопланктону, фітобентосу, рослинності, макробезхребетних і риб, фахівці Інституту обстежили й взяли проби на різнотипних водних об’єктах – так званих масивах поверхневих вод (МВП).
За підсумками виконання цього проєкту в 2023 році вчені повністю інвентаризували та здійснили актуальну типологію для 32-х річкових масивів поверхневих вод і 28-ми істотно змінених масивів поверхневих вод річки Ірпінь. Завдяки двом експедиційним дослідженням – восени й узимку 2023 року – дослідники верифікували масиви та надали пропозиції Державному агентству водних ресурсів України щодо корегування відомостей про ідентифікацію та типологію масивів поверхневих вод у басейні річки Ірпінь на геопорталі «Водні ресурси України».
Науковці Інституту гідробіології НАН України обстежили й оцінили стан 32-х гідротехнічних об’єктів у басейні річки Ірпінь, з’ясувавши, що 10 із них перебувають в аварійному або неробочому стані, а чотири мостові переїзди і переходи потребують окремих біопозитивних рішень для подальшого відновлення.
Гідробіологічні дослідження засвідчили доволі високе різноманіття всіх груп водних організмів: учасники експедиції зареєстрували 229 видів водоростей, 46 видів судинних рослин і 170 видів макробезхребетних.
У басейні річки Ірпінь зафіксовано вразливі види, внесені до Червоної книги України: Annex imperator, Anodonta cygnea, Calopteryx virgo. У самій річці Ірпінь біля села Княжичі зареєстровано понто-каспійський інвазивний (чужорідний, не властивий для природної фауни) вид гамарид – Dikerogammarus haemobaphes (Eichwald), а у селі Червоне – понто-каспійські мізиди Limnomysis benedeni Czerniavsky.
В іхтіофауні науковці підтвердили існування 30-ти з 33-х видів риб, відомих для басейну, а ще один вид знайшли вперше. Серед червонокнижних помічено три види: Leuciscus leuciscus, Alburnoides rossicus, Lota lota. Крім того, дослідники зафіксували 10 видів, внесених до Резолюції та Додатку ІІІ Бернської конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі.
Як зауважують фахівці Інституту гідробіології НАН України, у нижній течії річки Ірпінь, на яку прямо вплинули бойові дії, суттєво зросла частка інвазивних видів.
На підставі виконаних восени й узимку 2023 року досліджень біорізноманіття гідробіонтів (водних організмів) учені попередньо визначили 6 масивів поверхневих вод – потенційних резерватів біорізноманіття.
За інформацією Інституту гідробіології НАН України