Інститут зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України увійшов як партнер до складу міжнародного консорціуму, що в межах програми «Горизонт Європа» отримав грант на виконання проєкту «Маяк для Атлантичного та Арктичного басейнів» (PHAROS).
П'ятирічний проєкт, що об'єднав 24 дослідницькі інститути з 12 європейських країн, спрямовано на дослідження біорізноманіття морських та прибережних районів та розроблення нових підходів у його збереженні та відновленні екосистем для досягнення цілей Океанської місії (Ocean Mission) Європейського Союзу.
Координатором проєкту є Океанічна платформа Канарських островів (PLOCAN, Іспанія). Також серед учасників – Королівський інститут природничих наук Бельгії, Данський технічний університет, а з українських установ – Інститут зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України і Львівська політехніка.
До ради проєкту увійшли парламентарі чотирьох країн, серед них – народний депутат України, член Постійної делегації у Парламентській асамблеї Ради Європи, член Міжнародного парламентського альянсу за визнання екоциду кандидат біологічних наук Юлія Овчиннікова.
Завдання проєкту передбачають діяльність низки "Живих лабораторій" на просторі від полярних до субтропічних вод. Планується створення трьох дослідницьких полігонів у Ісландії, Ірландії та Іспанії, а також порівняльні дослідження в усіх європейських морях з метою аналізу змін біорізноманіття, оцінки біоінвазій і взаємодії івазійних видів з автохтонною біотою, вироблення рішень для подолання негативних наслідків біоінвазій і розвитку сталої аквакультури через урахування локальних і регіональних умов.
Дослідження та експерименти буде проведено з використанням комбінації інноваційних технологій NBS (Природоорієнтовані рішення) та IMTA (Комплексна мультитрофічна аквакультура).
Серед результатів проєкту очікується створення інноваційних технологій в аквакультурі.
Роботу Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України в ході проєкту буде зокрема зосереджено на аналізі взаємодії морських ссавців з інвазійними видами.
За інформацією Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України