Нещодавно з’явилася монографія «Україна та імперія в ранньомодерну добу: чи була Козацька держава failed state?», автором якої є завідувач сектору соціальної історії відділу історії України Середніх віків та раннього Нового часу Інституту історії України НАН України доктор історичних наук Віктор Горобець.
У монографії досліджується Українська ранньомодерна держава у найважливіших її проявах і параметрах: структурах економіки й соціальності, моделях територіального устрою й адміністрування, структурах влади та самоврядності. Пропонується пошук відповіді на питання: чи була ефективною модель державної самоорганізації, що постала на теренах козацької України за результатами революції середини ХVІІ ст.; в якій мірі вона вписувалась в моделі станових держав ранньомодерної Європи; наскільки успішно справлялась зі своїми регулювальними функціями не допущення серйозних соціальних потрясінь, забезпечення можливості для соціального й економічного зростання тощо. Окрема увага звертається на характер взаємин Гетьманату з Російською імперією, зокрема його вплив на політико-адміністративний статус автономії та тенденції розвитку ранньомодерної станової державності. З’ясовується, чи існувала кореляція між спробами імперського центру обмежити автономію Гетьманату та існуючими всередині нього непорядками в соціальному устрої, судочинстві, адмініструванні, а також – яким чином риторика імперських обмежувальних ініціатив накладалась на практики суспільно-політичного й господарського життя автономії.
Бібліографічний опис монографії:
Горобець В. Україна та імперія в ранньомодерну добу: чи була Козацька держава failed state? / Відп. ред. В. Смолій. НАН України. Інститут історії України. Київ: Інститут історії України, 2023. 116 с.
Ознайомитися зі змістом та завантажити текст видання можна на
сайті Інституту історії України НАН України За інформацією Інституту історії України НАН України