6 лютого 2024 р. Національну академію наук України відвідала делегація Міністерства науки і вищої освіти Республіки Польща на чолі із заступником міністра професором Анджеєм Шептицькі. У складі делегації були представники Польської академії наук, Центру східних досліджень Варшавського університету, Південно-східного наукового інституту у Перемишлі, Центру діалогу імені Юліуша Мєрошевського та посольства Польщі в Україні.
Національну академію наук на зустрічі представили Президент НАН України академік Анатолій Загородній, віцепрезидент НАН України академік України Сергій Пирожков, віцепрезидент НАН України, директор Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса член-кореспондент Олег Рафальський та начальник Відділу міжнародних зв’язків НАН України Анатолій Мирончук.
Президент Анатолій Загородній поінформував гостей про поточну діяльність Національної академії наук України, установи та вчені якої вже другий рік поспіль живуть і працюють в умовах повномасштабного російського вторгнення.
Він розповів про завдану війною величезну шкоду науці, непоправні людські втрати, значні пошкодження наукової інфраструктури, а також про негативні тенденції вітчизняної наукової сфери.
Академік Анатолій Загородній відзначив героїчні зусилля вчених установ Академії, які попри обстріли, відсутність тепла, перебої з електрикою та транспортом продовжують виконувати свою роботу і досягати наукових результатів світового рівня.
Очільник НАН України наголосив, що наукова сфера України вистояла передусім завдяки потужній міжнародні підтримці, а наукова спільнота Польщі першою відгукнулась на трагічні події в Україні – з перших днів війни польські колеги докладали і продовжують докладати значних зусиль для підтримки українських учених.
Про безпрецедентні масштаби допомоги польських колег переконливо засвідчила діяльність координаційної групи високого рівня з підтримки і розвитку української науки, створеної за ініціативи Польської академії наук у червні 2022 р. Сьогодні вона стала коаліцією підтримки української науки, заклала основи для затвердження 10-крокового Плану дій з підтримки української науки. Важливою складовою цього Плану стала довгострокова програма підтримки українських дослідницьких команд, започаткована Польською академією наук спільно з Національною академією наук США.
«Війна не припинила нашої співпраці, навпаки, вона значно зміцнилася після повномасштабного російського вторгнення. Попри усі проблеми, виклики та негаразди українсько-польська співпраця у сфері науки, освіти та досліджень продовжує активно розвиватися» – наголосив Президент НАН України.
Заступник міністра науки і вищої освіти Польщі Анджей Шептицькі зауважив, що це його другий закордонний візит з часу вступу на посаду у січні цього року: перший – традиційно до Брюсселю, а другий – до Києва. Він запевнив у незмінній підтримці, наголосивши, що на знак солідарності з українською науковою спільнотою польські наукові установи відразу припинили будь-яку співпрацю з науковими установами РФ.
За словами заступника міністра науки і вищої освіти, Польща продовжуватиме підтримувати Україну як на локальному, так і на державному рівні. Попри те, що сьогодні в Польщі вимушено знаходиться значна кількість українських науковців, освітян і студентів, однак, наголосив він, Польща не ставить за мету «перетягати» їх до себе, а всіма доступними засобами докладає максимум зусиль для сприяння тим, хто працює в Україні.
Професор Анджей Шептицькі окреслив чотири ключові моменти співпраці Міністерства науки і вищої освіти Польщі та України: подальша допомога українській науковій спільноті; стратегічна співпраця на рівні людей та інституцій; розбудова взаємовигідної співпраці у різних царинах науки; сприяння у розбудові європейського майбутнього України.
Про стан українсько-польської співпраці та її перспективи у соціогуманітарній сфері польських гостей познайомив віцепрезидент НАН України академік Сергій Пирожков.
Віцепрезидент НАН України член-кореспондент Олег Рафальський відзначив, що для розбудови подальших стосунків у науковій сфері є політична воля до співпраці, інституційне поле і потужний потенціал, а також поділився досвідом співпраці очолюваного ним інституту з польськими колегами.
На зустрічі йшлося про поглиблення і подальший розвиток двосторонньої співпраці, вдосконалення традиційних і пошук нових форм взаємовигідної взаємодії, а також про спільні зусилля з післявоєнної відбудови України.
Інформація та фото: Відділ міжнародних зв’язків НАН України