Слюсарчук Василь Юхимович
24.09.1946 – 18.02.2024 |
18 лютого 2024 року пішов з життя український математик, визначний вчений у галузі диференціальних рівнянь і функціонального аналізу, професор кафедри вищої математики Національного університету водного господарства та природокористування, академік Академії наук вищої школи України, член-кореспондент НАН України Слюсарчук Василь Юхимович.
Президія Національної академії наук України, Секція фізико-технічних і математичних наук НАН України та Відділення математики НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 18 лютого 2024 року пішов з життя український математик, визначний вчений у галузі диференціальних рівнянь та функціонального аналізу, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, заслужений працівник освіти України, лауреат премії імені Ю.О. Митропольського НАН України, професор кафедри вищої математики Національного університету водного господарства та природокористування, академік Академії наук вищої школи України, член-кореспондент НАН України Слюсарчук Василь Юхимович.
Василю Юхимовичу належать наукові результати світового рівня. Він простував гіпотезу Любича про диференційоване відображення, показав щільність множини нерозв’язних задач Коші у просторі всіх задач Коші у випадку нескінченновимірного банахового простору та щільність множини задач Коші з неєдиними розв’язками у множині всіх задач Коші у випадку банахового простору довільної розмірності. Увів поняття істотно нестійких розв’язків еволюційних рівнянь і дослідив рівняння з істотно нестійкими розв’язками, отримав нові теореми про стійкість і нестійкість за лінійним наближенням розв’язків еволюційних рівнянь, встановив необхідні й достатні умови оборотності лінійних неавтономних с-неперервних функціонально-диференціальних операторів, встановив необхідні й достатні умови абсолютної стійкості динамічних систем із післядією, знайшов нові умови існування майже періодичних розв’язків лінійних і нелінійних диференціальних, різницевих, диференціально-різницевих та функціональних рівнянь без використання H-класів цих рівнянь. Отримав загальні результати про збіжність числових і операторних рядів, окремими випадками яких є відповідні результати Лейбніца, Д'Аламбера, Гаусса, Коші, Абеля, Діріхле, Куммера, Єрмакова та інших математиків. Встановив диференціальну ознаку збіжності рядів і невласних інтегралів та нову інтегральну ознаку збіжності рядів, що застосовна до довільних числових, векторних та операторних рядів. Побудував математичну модель Сонячної системи з урахуванням швидкості гравітації. Показав некеплеровість та нестійкість руху двох тіл, спричинені скінченністю швидкості гравітації. Показав, що друга космічна швидкість з урахуванням скінченності швидкості гравітації більша другої космічної швидкості, що використовується в класичній механіці.
Член-кореспондент НАН України Василь Юхимович Слюсарчук опублікував понад 450 наукових праць, з них – 11 монографій і один навчальний посібник із функціонального аналізу. Підготував двох кандидатів фізико-математичних наук.
Василь Юхимович був один із засновників Академії наук вищої школи України.
За наукові досягнення Василь Юхимович був нагороджений Подякою Президента України, Грамотою Верховної Ради України, знаками «Відмінник освіти України» і «За наукові досягнення» Міністерства освіти і науки України, пам’ятною відзнакою на честь 100-річчя НАН України, відзнакою НАН України «За професійні здобутки», медалями імені М.В. Остроградського та імені М.М. Боголюбова, а також відзначений нагородою Ярослава Мудрого Академії наук вищої школи України.
Звістка про раптову смерть Василя Юхимовича спричинила невгамовний біль усім, кому доля дарувала нагоду зустрічатися з цією чудовою людиною. Світла пам'ять про нього назавжди залишиться у серцях його колег і друзів.
Президія Національної академії наук України
Секція фізико-технічних і математичних наук НАН України
Відділення математики НАН України