Нещодавно Інститут соціології НАН України розпочав серію науково-популярних публікацій. Черговим матеріалом в цій серії стала стаття старшої наукової співробітниці Інституту соціології НАН України кандидата соціологічних наук Світлани Шевченко «Польський напрям української воєнної міграції: чому важко його досліджувати?».
У статті авторка, по-перше, чітко пояснює основи коректної інтерпретації даних, що дозволять уникати пасток, які створюють клікбейтні заголовки, вводячи в оману широку громадськість; по-друге, наводить актуальні дані щодо чисельності та складу українських воєнних мігрантів у Польщі.
На конкретних прикладах кейсу воєнної еміграції мешканців України до Польщі пояснюється, як правильно дослідники мають сформувати репрезентативну вибірку, що дозволило б розповсюдити результати опитування на генеральну сукупність. Світлана Шевченко також аналізує інші фактори, які можуть погіршити достовірність дослідження: проблему соціально бажаних відповідей; ймовірність, що люди можуть давати невірні відповіді через те, що вони дійсно не в змозі планувати своє подальше майбутнє, або через те, що їхні наміри дуже швидко змінюються; сімейну динаміку, а саме те, що розмаїття варіантів сімейних стосунків та їхнього впливу на рішення щодо повернення є величезним (аналізуються конкретні варіанти ситуацій).
Повний текст на
сайті Інституту За інформацією Інституту соціології НАН України