Науковці Інституту фізики НАН України отримали грант на виконання проєкту «Надшвидка молекулярна динаміка світлочутливих аміноазобензолів, вивчена за допомогою сучасної фотоелектронної спектроскопії з роздільною здатністю в ультрафіолетовому діапазоні з часовим розділенням» в рамках
Laserlab-Europe. Laserlab-Europe (The Integrated Initiative of European Laser Research Infrastructures) – інтегрована ініціатива європейських лазерних дослідницьких інфраструктур) в рамках Програми ЄС «Горизонт 2020» з досліджень та інновацій, спрямований на підтримку досліджень та інновацій, що ґрунтуються на лазерних технологіях. Станом на 1 січня 2024 року Laserlab-Europe об’єднує 35 лабораторій з 18 країн світу.
Проєкт науковців Інституту фізики є міждисциплінарним, оскільки об’єктом дослідження є фоточутливі молекули, які вміють синтезувати та модифікувати (задля мінімізації часу оптичного відгуку) у Страсбурзькому інституті фізики та хімії матеріалів (м. Страсбург, Франція).
Його актуальність яскраво підкреслюється отриманою П’єром Агостіні (США), Ференцом Краусом (Німеччина) та Анні Л’Юльє (Швеція) у 2023 році
Нобелівської премії з фізики за створення ультракоротких імпульсів випромінювання аттосекундної тривалості, що вперше забезпечило можливість вивчати раніше недосяжні для дослідження електронні процеси всередині атомів і молекул.
Місце виконання проєкту – Інститут нелінійної оптики та спектроскопії коротких імпульсів імені Макса Борна (м. Берлін, Німеччина).
Керівник проєкту – старший науковий співробітник відділу когерентної і квантової оптики Інституту фізики кандидат фізико-математичних наук Наталія Качалова. У виконанні його завдань беруть участь співробітники Інституту фізики: науковий співробітник кандидат фізико-математичних наук Аліна Ходько; старший науковий співробітник кандидат фізико-математичних наук Валерій Войцехович; старший науковий співробітник кандидат технічних наук Олександр Мамута; молодший науковий співробітник Вадим Хоменко; провідний науковий співробітник доктор фізико-математичних наук Ігор Дмитрук.
Мета проєкту – дослідження часу перемикання органічних фоточутливих молекул-аміноазобензолів у розчині за допомогою фемтосекундної та аттосекундної XUV (eXrtreme Ultra Violet – екстремально-глибоке ультрафіолетове випромінювання, або ультрам'яке рентгенівське випромінювання) фотоелектронної спектроскопії з часовим розділенням (TRPES).
Наукова та практична цінність даного проєкту відкриває нові горизонти для синтезу новітніх матеріалів та створення на їхній основі таких перемикачів з оптично-модульованим опором, які на відміну від найшвидших сучасних процесорів будуть працювати у тисячі раз швидше.
Перші наукові результати були представлені на весняних зборах Німецького фізичного товариства, Секції атомної, молекулярної, квантової оптики та фотоніки, які відбулися у Фрайбурзі (Німеччина) 10-15 березня 2024 року.
Співпраця науковців Інституту імені Макса Борна та Інституту фізики НАН України в рамках гранту Laserlab-Europe є вкрай важливою не тільки для Академії, а й для української науки, і слугуватиме надійним фундаментом зміцнення зв’язків між фізиками Німеччини та України.
Валерій Войцехович, Аліна Ходько, Ігор Дмитрук, Наталія Качалова та завідувач департаменту фізики надшвидких процесів ультракоротких імпульсів крайнього ультрафіолету Інституту нелінійної оптики та спектроскопії коротких імпульсів імені Макса Борна доктор Олег Корнілов |
За інформацією Інституту фізики НАН України