У розділі «Бізнес» українського новинного проєкту «NV» («New Voice») опубліковано статтю завідувача відділу магнітної гідродинаміки Фізико-технологічного інституту металів та сплавів (ФТІМС) НАН України доктора технічних наук, професора Олексія Смірнова «Зелена сталь і перехід на водень: як і навіщо рятувати українську металургію?». Автор статті є відомим українським ученим у галузі матеріалознавства і технології металів, а також одним із провідних експертів з оцінювання стану і тенденцій розвитку металургійного виробництва не лише в Україні, а й за її межами. Олексій Смірнов нагадує, що до початку російської агресії українська металургія була однією з головних бюджетотвірних галузей економіки. Вона забезпечувала понад 30% валютних надходжень до держави, генеруючи близько 10% ВВП (а з урахуванням постачань металопродукції для галузей економіки ця цифра сягала 40%). У металургії та суміжних із нею виробництвах було задіяно майже 11% усіх працівників української промисловості.
Однак за останні 10 років ситуація кардинально змінилася. Скажімо, якщо 2013 року українські металурги виплавили майже 24 млн тонн сталі, то торік – фактично вчетверо менше (6 млн тонн). Крім того, втрачено контроль над низкою провідних підприємств – виробників металопродукції та багатьма родовищами допоміжної сировини.
Тож в який спосіб, на яких принципах і за якими напрямами має відновлюватись українська металургійна галузь, особливо з урахуванням світових трендів щодо декарбонізації, «зеленого» енергетичного переходу і загалом захисту довкілля?
«…після закінчення активної фази російсько-української війни та відновлення сталих логістичних маршрутів Україна матиме великі перспективи відродження гірничо-металургійного комплексу. І головне питання буде у використанні технологій, які українські металурги використовуватимуть для переробки сировини у напівфабрикати та готову продукцію із доданою вартістю. Важливою тенденцією розробки новітніх технологій виготовлення металопродукції є висунення вимог до енергоефективності, ресурсозбереження, скорочення викидів у довкілля і загалом екологічної безпеки. <…> Поки відбуваються ракетні обстріли та авіаційне бомбардування прифронтових територій, українському бізнесу не варто очікувати великих інвестицій у розвиток. Але вже тепер потрібно вивчати найсучасніші світові технології, щоб у повній готовності підійти до періоду відновлення економіки країни. Щоб нова металургія України не просто переробляла існуючі поклади руди, а була на технологічному вістрі світової «зеленої металургії»», – певен доктор технічних наук, професор Олексій Смірнов.
Докладніше з експертним поглядом на функціонування української металургії можна ознайомитись
у повній версії статті. За інформацією ФТІМС НАН України