10-11 квітня відбулась науково-практична конференція «Українська сім’я в міжкультурних та трансдисциплінарних вимірах сучасності». Організаторами конференції були Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України, Інститут соціальної та політичної психології НАПН України, Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана, Чорноморський національний університет імені Петра Могили, благодійний фонд «Шанс на зміни» (м. Київ).
У роботі конференції, що проходила в онлайн-форматі, взяли участь співробітники різних академічних і освітніх центрів України, керівники й працівники громадських об’єднань та фондів, аспіранти, студенти закладів вищої освіти.
Основною метою конференції було створення трансдисциплінарної наукової платформи для обміну науково-теоретичними розробками, практичним досвідом вирішення проблем, пов’язаних із сучасним функціонуванням сім’ї.
Культурно-антропологічний зріз сучасних досліджень української сім’ї був репрезентований у доповідях та повідомленнях науковців Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології (ІМФЕ) ім. М. Т. Рильського НАН України. Старший науковий співробітник відділу української та зарубіжної фольклористики кандидат філологічних наук Олена Чебанюк ознайомила слухачів з концептом образу пана господаря в українському фольклорі, його сучасними інтерпретаціями. Про різні аспекти родинного життя в умовах військового часу йшлося в доповідях співробітниць відділу «Український етнологічний центр», кандидатів історичних наук Галини Бондаренко та Олени Таран. Трансформація релігійних родинних практик, зміна конфесійної ідентичності в умовах війни, сучасні форми народної релігійності висвітлювалися у доповіді «Релігійне життя українських родин в умовах війни» Галини Бондаренко. Доповідь «Сімейні мортальні практики в екстремальних умовах оточеного та прифронтового міста» Олени Таран інформувала про новий трагічний досвід в ритуальному житті українських сімей, набутий ними в ході війни. Попередні результати власного дослідження українських біженських спільнот у Польщі, Франції, Фінляндії були виголошені у доповіді «Українська сім’я в умовах біженства через російсько-українську війну» старшого наукового співробітника ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України кандидата історичних наук Ірини Коваль-Фучило. Сучасні форми родинної святкової культури мешканців малого міста аналізувались у виступі аспіранта відділу «Український етнологічний центр» цього ж Інституту Андрія Бацвіна.
Формат конференції, окрім наукових доповідей, передбачав також ознайомлення та обмін досвідом психологічно-реабілітаційних програм допомоги сім’ї в умовах війни.
Учасниками конференції було також проведено круглий стіл з питань підготовки соціально-психологічного словника-довідника «Сім’я і освіта» (ведучі: Ю. Приходько, Г. Бевз). За результатами обговорення концепції видання запропоновано створити робочу групу. Від науковців ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України надійшла пропозиція включити до майбутнього словника культурно-антропологічну термінологію, що стосується ступенів спорідненості, етнографії дитинства, родинних свят та обрядів.
За інформацією Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України