Президія НАН України, Секція суспільних і гуманітарних наук НАН України, Відділення історії, філософії та права НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 28 квітня 2024 року на 87 році пішов з життя визначний український вчений-археолог академік НАН України Петро Петрович ТОЛОЧКО.
Петро Петрович народився 21 лютого 1938 року у с. Пристроми Київської області. У 1960-му закінчив історико-філософський факультет Київського державного університету імені Т.Г.Шевченка, а 1966 року – аспірантуру Інституту археології АН УРСР. Захистив кандидатську дисертацію «Історична топографія стародавнього Києва» та докторську дисертацію «Київ і Київська земля в період феодальної роздрібненості Русі XII—XIII ст.».
Наукову діяльність розпочав у Державному музеї українського декоративного мистецтва, від 1961 р. пов’язав наукову долю з Інститутом археології АН УРСР (із 1994 – Інститут археології НАН України; 1961–1966 – молодший науковий співробітник, 1966–1970 – учений секретар інституту, із 1974 – завідувач відділу археології Києва, із 1982 – завідувач відділу давньоруської і середньовічної археології, від 1987 – директор інституту). 1993–1998 – віцепрезидент НАН України, член і радник Президії НАН України (1993 – квітень 2024). Упродовж 1998–2006 – народний депутат України 3–4-го скликань.
Академік НАН України з 1990 року.
Учений поєднував аналітичні й узагальнювальні наукові дослідження з експедиційною та науково-організаційною роботою. Особливе місце в його студіях посідає стародавній Київ, що є важливим напрямом давньоруської історії й археології взагалі. У 1960-х рр. П.П.Толочко значною мірою модифікував підхід до досліджень Києва, акцентувавши увагу на історико-топографічному аспекті цих студій, що дало можливість створити на основі літописних та археологічних джерел цілісну картину історичного розвитку столиці Русі від її походження до 1240-х рр. У своїх роботах Петро Толочко довів, що в X столітті Київ випереджав за розвитком інші європейські столиці. Загалом, чи не вся наукова діяльність академіка була присвячена дослідженню історії Київської Русі.
1970 р. Петро Петрович створив Київську постійно діючу археологічну експедицію (із 1974 — відділ археології Києва Ін-ту археології АН УРСР). Відтоді розпочалися систематичні та планомірні розкопки Києва, що принесли значні відкриття. П.П.Толочко провів в археологічних експедиціях сумарно близько 15 років. Він відродив археологію древнього Києва, яка через низку історичних причин, зокрема після репресій 30-х років, була повністю знищена. П.П. Толочко зробив вагомий внесок у дослідження історії східних слов'ян, Київської Русі та українського середньовіччя.
Він автор близько 400 наукових праць, зокрема й 25 монографій, у яких розглянуто важливі проблеми становлення української державності. Серед яких «Історична топографія стародавнього Києва», «Історичні портрети», «Літописи Київської Русі» та інші.
Свій багатий життєвий і науковий досвід Петро Петрович передав молодому поколінню археологів.
Наукові здобутки і громадська діяльність П.П.Толочка відзначені орденом Князя Ярослава Мудрого ІІІ–V ступенів (2013, 2003, 1998). За наукові досягнення йому присвоєно Державну премію України в галузі науки і техніки (2002). Він був лауреатом премій НАН України імені М.С.Грушевського (1991) та імені М.І.Костомарова (2007).
Висловлюємо глибоке щире співчуття рідним і близьким Петра Петровича та колективу Інституту археології НАН України.
Президія Національної академії наук України
Секція суспільних і гуманітарних наук НАН України
Відділення історії, філософії та права НАН України