1-3 травня 2024 року відбувся семінар «Вирішення екологічних наслідків війни в Україні» (Addressing Environmental Impacts of War in Ukraine), організований Комітетом з питань планування Національної академії наук, інженерії та медицини (США).
Головною метою семінару було узагальнення екологічних наслідків війни, огляд існуючих ініціатив з їх моніторингу та обговорення можливих шляхів зменшення та подолання цих наслідків.
Учасники з понад 30 українських та міжнародних інституцій приєдналися до обговорення впливу повномасштабної війни, розв’язаної росією, на навколишнє середовище та здоров’я населення України. Особлива увага приділялася наявним ініціативам із моніторингу та документування екологічних збитків, а також визначенню можливостей використання наукових досягнень та технологій для підтримки України у подоланні екологічних наслідків війни.
У рамках секційної роботи старша наукова співробітниця Інституту проблем безпеки атомних електростанцій (АЕС) НАН України кандидат біологічних наук Олена Паренюк була запрошена до панельної дискусії «Вплив на навколишнє середовище: ризики від пошкодження ядерної інфраструктури». Разом із фахівцями Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника, Українського науково-технологічного центру (The Science and Technology Center in Ukraine, STCU), Інституту проблем математичних машин і систем НАН України, Університету Джеймса Медісона (James Madison University), Університету штату Кеннесо (Kennesaw State University) обговорили поточні ризики на ядерних обʼєктах України внаслідок повномасштабного вторгнення росії, а також потенційний вплив на навколишнє середовище у разі погіршення ситуації.
|
Окрім цього, було представлено ще 5 секцій, на яких розглянуто питання розмінування для подолання впливу війни на навколишнє середовище, поточних зусиль з моніторингу й оцінки впливу мінного забруднення в Україні, визначення пріоритетів першочерговості усунення екологічних наслідків війни та її впливу на сільське господарство, найбільші небезпеки для довкілля та здоров’я людей, які наразі існують в Україні та, яким чином можна закрити прогалини в розвитку наукових досліджень для пом’якшення наслідків війни.
У секції «Вплив на навколишнє середовище: біорізноманіття» науковці Інституту зоології імені І.І. Шмальгаузена НАН України, Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України, Інституту морської біології НАН України, Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна і Української природоохоронної групи поділилися результатами досліджень щодо рівня забруднення, його впливу на здоров’я та екосистемні послуги та суміжні соціально-економічні збитки, повʼязані з війною.
На підсумовуючій зустрічі секції «Кількісна оцінка вартості відновлення навколишнього середовища в Україні» залучені експерти з Київської школи економіки, Університету Джонса Гопкінса (Johns Hopkins University), Обсерваторії конфліктів і навколишнього середовища (The Conflict and Environment Observatory, CEOBS), Університету Каліфорнії, Берклі (University of California Berkeley) і Світового банку (The World Bank) розглянули сучасні методи оцінки екологічної шкоди, проблеми та можливі рішення, поділилися досвідом моніторингу і вимірювання воєнних збитків, завданих навколишньому середовищу.
Семінар обʼєднав науковців, урядовців та представників міжнародних організацій для обговорення якісного та кількісного впливу повномасштабної війни росії проти України на навколишнє середовище в Україні, а також для висвітлення наступних кроків у покращенні координації між урядом та іншими сторонами для усунення екологічних наслідків та відновлення України.
Більше інформації про подію За інформацією Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН України