У квітні 2024 року Видавництво «Наукова думка» НАН України опублікувало монографію «Селективна сорбція важких металів і радіонуклідів природними та модифікованими шаруватими силікатами». Автори монографії – відомий учений у галузі фізичної хімії, радіохімії та хімічної технології, завідувач відділу екологічної хімії Інституту сорбції та проблем ендоекології НАН України, завідувач кафедри хімічної технології кераміки і скла хіміко-технологічного факультету Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» член-кореспондент НАН України Борис Корнілович (1950–2021) і завідувач лабораторії екологічної хімії Інституту сорбції та проблем ендоекології НАН України доктор хімічних наук Ірина Ковальчук.
|
Науковці представили результати власних досліджень фізико-хімічних особливостей селективної сорбції важких металів і радіонуклідів представниками всіх структурних типів шаруватих силікатів, модифікованих органічними та неорганічними сполуками, а також основні дані про практичне використання здобутих результатів у сучасних ефективних технологіях очищення забруднених підземних вод.
У монографії на основі фізико-хімічних уявлень про механізми процесів сорбції запропоновано системний підхід до цілеспрямованого регулювання сорбційних властивостей шаруватих силікатів шляхом модифікування їхньої поверхні для видалення сполук важких металів і радіонуклідів.
Традиційно природні шаруваті силікати – глинисті мінерали – широко використовують у різних природоохоронних технологіях. Однак вони мають істотні недоліки, головним з яких є недостатня сорбційна здатність, особливо щодо аніонних форм забруднюючих речовин. Для підвищення ефективності шаруватих силікатів їхню поверхню модифікують. Це дає змогу значно поліпшити сорбційні властивості дисперсних мінералів, а також розширити сферу їхнього можливого застосування у природоохоронних технологіях.
Автори описують сорбенти, розроблені на основі шаруватих силікатів, які є високоселективними матеріалами щодо важких металів і радіонуклідів. Наприклад, модифікування поверхні шаруватих силікатів із використанням катіонних поверхнево-активних речовин дає змогу ефективно сорбувати на поверхні токсиканти в їхніх аніонних формах (сполуки урану та хрому). Створення піларованих мінералів значно підвищує їхню селективність. Розроблення композиційних сорбентів на основі нанорозмірних частинок активних металів і дисперсних мінералів дає змогу одержати високореакційноздатні матеріали щодо важких металів і радіонуклідів як у катіонних, так і в аніонних формах.
Завдяки цілеспрямованому регулюванню властивостей поверхні шаруватих силікатів вдалося розширити сферу застосування нових сорбційних матеріалів для очищення поверхневих, підземних і стічних вод різного типу, забруднених сполуками важких металів і радіонуклідами. У монографії наведено результати практичного використання нульвалентного заліза для видалення сполук урану із забруднених підземних вод. Зокрема, вперше в Україні для забезпечення екологічної безпеки держави поблизу хвостосховищ переробки уранової руди у Жовтих Водах (Дніпропетровська область) спільно з Українським науково-дослідним та проєктно-розвідувальним інститутом промислової технології споруджено проникні реакційні бар’єри. Моніторинг роботи бар’єрів засвідчив ефективність нульвалентного заліза як активного завантаження для очищення підземних вод.
Монографія стане у пригоді фахівцям у галузі фізичної, колоїдної хімії, радіохімії, екології, а також викладачам і студентам вишів, а саме – кафедр хімічного й екологічного профілю.
Бібліографічний опис монографії:
Корнілович Б.Ю., Ковальчук І.А. Селективна сорбція важких металів і радіонуклідів природними та модифікованими шаруватими силікатами. – К.: НВП «Видавництво “Наукова думка” НАН України», дизайн, 2024. – 204 с. – ISBN 978-966-00-1902-7. DOI
https://doi.org/10.15407/978-966-00-1902-7
За інформацією Інституту сорбції та проблем ендоекології НАН України