Завідувачка Відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України кандидат географічних наук Віра Балабух взяла участь у семінарі ОБСЄ в рамках проєкту «Зменшення загроз для критичної енергетичної інфраструктури, пов'язаних зі зміною клімату». Захід відбувся 8 – 9 травня 2024 року у м. Відень, Республіка Австрія.
На семінарі Старшим радником з питань енергетичної безпеки Офісу Координатора економічної та екологічної діяльності ОБСЄ пані Джулією Манконі та фахівцями Центру кліматичної стійкості та науки прийняття рішень Аргонської національної лабораторії СШАдоктором Рао Котамарті та доктором Чарльзом Доктич було представлено оцінки ризиків, зумовлених змінами клімату для розвитку кліматично-стійких енергетичних систем країн Центральної Азії, Середземномор'я, Південно-Східної та Східної Європи, зокрема й України.
На Регіональній сесії, присвяченій Україні і Молдові, було зазначено що українська енергетична інфраструктура є дуже вразливою до зміни клімату. Зміна клімату зумовлює складний взаємозв'язок підвищеного попиту на електроенергію в поєднанні з більш складними умовами для його задоволення через збільшення кількості екстремальних погодних умов.
У виступі української делегації на Регіональній сесії зазначено, що для України надзвичайно важливою є оцінка спільного впливу зміни клімату і військових дій на енергетику. Вказано на необхідність оцінки впливів кліматичних показників та визначення категорій їхньої інтенсивності, оцінка матриць ризиків та можливих сценаріїв ризику для різних типів електростанцій та енергетичних циклів. Важливим завданням при оцінці ризиків енергетики, зумовлених змінами клімату є і оцінка невизначеності отриманих результатів, зокрема і через відсутність та нерегулярність даних метеорологічних спостережень, зумовлених військовими діями. Прогалини в метеорологічній інформації створюють проблеми у моніторингу зміни клімату як у сучасний стан, так і в довгостроковій перспективі. Втрата гідрометеорологічної інформації також впливає на всіх членів ВМО, оскільки доступно менше спостережень для асиміляції в чисельних моделях погоди і клімату.
Для успішної оцінки ризиків енергетичної інфраструктури, зумовлених зміною клімату, необхідно посилити міжгалузеву співпрацю між кліматологами, розробниками енергетичної політики та планувальниками інфраструктури, а також міжрегіональний обмін найкращими практиками.
Докладніша інформація – на
Facebook-сторінці Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України За інформацією Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України