15 травня 2024 року на 54 році життя зупинилось серце знаного українського фізика, лідера наукової школи “Квантові підходи в задачах зіткнення важких іонів і електронів в електромагнітних полях” члена-кореспондента НАН України, доктора фізико-математичних наук, доцента Романа Івановича Холодова.
Роман Іванович Холодов народився 4 березня 1971 році у м. Невинномиськ Ставропольського краю. У 1994 р. закінчив фізико-технічний факультет Харківського державного університету, спеціальність «Теоретична ядерна фізика». З 1994 р. по 1997 р. навчався в аспірантурі Інституту прикладної фізики НАН України (м.Суми). Всю свою трудову діяльність присвятив Інституту прикладної фізики НАН України: пройшовши шлях від м.н.с. теоретичного відділу до керівника Інституту.
Р.І. Холодов – знаний вчений в галузі теоретичної фізики. Автор понад 100 наукових публікацій. Його наукова діяльність охоплювала такі наукові напрями, як квантова електродинаміка в сильних магнітних полях, електронне охолодження пучків важких іонів. Активно займався науковою роботою в рамках міжнародного співробітництва з FAIR (Німеччина, м. Дармштадт) у сфері створення теорії електронного охолодження пучків антипротонів для накопичувального кільця HESR, дослідження процесів релятивістської атомної фізики в сильному електромагнітному полі, що виникає при взаємодії двох кулонівських центрів; дослідження квантово-електродинамічних процесів в екстремально сильних полях спільно з колаборацією SPARC; дослідження механізмів пробою в компактному лінійному колайдері наступного покоління CLIC ЦЕРН (Швейцарія, м. Женева).
Наукові здобутки Романа Івановича були відзначені Почесною грамотою голови Сумської обласної державної адміністрації (2010), Почесною грамотою Управління освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації (2009), відзнакою НАН України «За підготовку наукової зміни» (2018). У 2021 р. його обрано членом-кореспондентом Національної академії наук України,
За керівництва Р.І. Холодова захищено 4 кандидатські дисертації. В 2008 році він здобув звання доцента кафедри експериментальної і теоретичної фізики Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка.
Завдяки своїм визначним людським якостям, винятковій працелюбності і дивовижній працездатності вчений здобув авторитет і повагу наукової спільноти.
Світла пам'ять про Романа Івановича назавжди залишиться у серцях його колег і друзів.
Президія Національної академії наук України
Секція фізико-технічних і математичних наук НАН України
Відділення ядерної фізики та енергетики НАН України