Президія Національної академії наук України, Відділення матеріалознавства НАН України та Інститут термоелектрики НАН України та МОН України з глибоким сумом сповіщають, що 5 червня 2024 року на 87-му році пішов із життя відомий фахівець у галузі термоелектрики, директор Інституту термоелектрики НАН України та МОН України, завідувач кафедри термоелектрики та медичної фізики Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, Президент Міжнародної термоелектричної академії доктор фізико-математичних наук, професор, академік НАН України Анатичук Лук’ян Іванович.
Лук’ян Іванович народився 15 липня 1937 р. на Буковині в селі Колінківці. Вищу освіту здобув на фізико-математичному факультеті Чернівецького державного університету, в якому після закінчення працював викладачем упродовж 10 років.
Більшу частину свого наукового життя Л.І. Анатичук присвятив розвитку термоелектрики. За його ініціативи у 1973 році у Чернівецькому державному університеті було відкрито кафедру термоелектрики. У 1980 році він створив і очолив спеціальне конструкторсько-технологічне бюро термоелектричного приладобудування «Фотон», яке згодом було реорганізовано в Інститут термоелектрики НАН України та МОН України, директором якого Лук’ян Іванович був усі ці роки. Різноманітна термоелектрична апаратура, розроблена і створена в стінах Інституту за безпореседньою участю та за наукового керування його директора, за своєю якістю завжди залишалася на рівні або навіть перевершувала відомі світові аналоги.
Академік Л.І. Анатичук був талановитим вченим і організатором науки, який працював не лише в межах України. Він мав великі міжнародні контакти в багатьох країнах світу. За його ініціативи у 1994 році було створено Міжнародну термоелектричну академію, до складу якої зараз входять провідні спеціалісти з 25 країн світу. Міжнародні форуми з термоелектрики, які проходили кожні два роки, приймали фахівців з основних напрямів розвитку термоелектрики.Він започаткував видання міжнародного журналу з термоелектрики і був його головним редактором.
У його доробку понад 500 наукових праць, 12 монографій, кілька розділів у 2 книгах, більше 290 авторських свідоцтв та патентів. Як головний конструктор він розробив більше 200 термоелектричних виробів, у т.ч. космічного, військового та медичного призначення. Заснував наукову школу з термоелектрики. Серед його учнів 7 докторів та 18 кандидатів наук.
За внесок у вітчизняну та світову науку академіка Л.І. Анатичука було нагороджено Орденом «За заслуги» III, II, I ступенів, Орденом князя Ярослава Мудрого V і IV ступенів. Золотою медаллю імені В.І. Вернадського НАН України, Лук’ян Іванович Анатичук був почесним громадянином міста Чернівці.
Наукова громадськість, колеги, учні та друзі глибоко сумують за Лук`яном Івановичем і висловлюють щирі співчуття рідним і близьким.
Світла пам’ять про Лук’яна Івановича – талановитого науковця, керівника, добру і чуйну людину залишиться у серцях тих, хто знав його особисто.