Президія Національної академії наук України, Секція фізико-технічних і математичних наук НАН України та Відділення математики НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 20 червня 2024 року на 74 році життя зупинилось серце видатного українського математика в галузі теорії крайових задач, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки, завідувача відділу Інституту математики НАН України академіка НАН України Олександра Андрійовича Бойчука.
Олександр Андрійович Бойчук – видатний український математик, спеціаліст із теорії нормально розв'язних крайових задач, теорії узагальнено-обернених та псевдообернених операторів у банахових і гільбертових просторах. Вищу освіту здобув на механіко-математичному факультеті Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка (1967-1972). У 1974 р. вступив до аспірантури Інституту математики, після закінчення якої у 1978 р. захистив кандидатську, а згодом у 1992 р. – докторську дисертації. 3 1994 р. працював в Інституті математики НАН України. У 1997 р. йому було присвоєно вчене звання професора зі спеціальності «Диференціальні рівняння». У 2012 р. Олександра Андрійовича обрано членом-кореспондентом НАН України за спеціальністю «Диференціальні рівняння», а у 2024 році академіком НАН України за спеціальністю «Математика».
Олександр Андрійович уперше визначив умови розв'язності широкого класу нелінійних крайових задач для систем звичайних диференціальних та різницевих рівнянь, рівнянь із запізнюючим аргументом, із імпульсною дією, інтегро-диференціальних і сингулярно збурених рівнянь. Запропонував та ввів у широке використання апарат узагальнено-обернених операторів, що дозволило суттєво просунути вперед якісну теорію крайових задач для таких систем. Уперше було отримано низку оригінальних результатів: знайдено критерії існування обмежених на всій осі розв'язків лінійних та нелінійних систем звичайних диференціальних та різницевих рівнянь у припущенні експоненціальної дихотомії лінеаризованої однорідної системи на півосях, запропоновано алгоритми їх побудови; отримано умови біфуркації та розгалуження розв'язків таких задач. Дослідження розвинули результати Київської математичної школи з теорії нелінійних коливань, започаткованої М.М. Криловим і М.М. Боголюбовим.
Загальний науковий доробок Олександра Андрійовича становить понад 180 наукових праць, 7 монографій та 3 підручники. Монографії у співавторстві академіком НАН України А.М. Самойленком видані в Німеччині, Нідерландах і США; у Словаччині – підручник із теорії крайових задач. Спільна з академіком НАН України А.М. Самойленком монографія отримала друге доповнене перевидання у відомому видавництві De Gruyter.
Під науковим керівництвом академіка НАН України О.А. Бойчука підготовлено 4 доктори та 14 кандидатів наук.
Наукові досягнення академіка НАН України О.А. Бойчука відзначено Державною премією України в галузі науки і техніки (2008), премією НАН України ім. Ю.О. Митропольського (2013), премією Міжнародної Академії рейтингових технологій і соціології «Золота Фортуна» (2015) та премією НАН України імені М.Г. Крейна (2020). Він нагороджений пам'ятною медаллю імені М.М. Боголюбова НАН України, пам'ятною відзнакою на честь 100-річчя Національної академії наук України (2018) та відзнакою НАН України «За підготовку наукової зміни» (2020).
Наукова громадськість, колеги, учні та друзі глибоко сумують за Олександром Андрійовичем і висловлюють щирі співчуття рідним і близьким.
Світла пам’ять про Олександра Андрійовича – талановитого науковця, керівника, добру і чуйну людину залишиться у серцях тих, хто знав його особисто.