25 червня 2024 року в режимі відеоконференції відбудеться ювілейна сесія Загальних зборів Відділення математики НАН України, присвячена 100-річчю від дня народження члена-кореспондента НАН України Павла Васильовича Харламова – відомого вченого в галузі аналітичної механіки і механіки суцільних середовищ, динаміки твердого тіла і систем взаємодійних тіл, методології науки і основ механіки.
ПРОГРАМА ЮВІЛЕЙНОЇ СЕСІЇ:
- вступні слова виконувача обов’язків академіка-секретаря Відділення математики НАН України, директора Інституту математики НАН України академіка НАН України Олександра Тимохи та директора Інституту прикладної математики і механіки НАН України академіка НАН України Ігоря Скрипніка;
- доповідь «Про життєвий шлях Павла Васильовича Харламова» (доповідач – завідувач відділу теорії керуючих систем Інституту прикладної математики і механіки НАН України доктор фізико-математичних наук, професор Юрій Кононов);
- доповідь «Про науковий внесок Павла Васильовича Харламова в математику та механіку» (доповідач – завідувач відділу прикладної механіки Інституту прикладної математики і механіки НАН України член-кореспондент НАН України Олександр Зуєв);
- поточні питання.
Початок – о 13:00.
Посилання для долучення:
https://us06web.zoom.us/j/83219258240?pwd=aw24XbeM85522V1ANykKSABbg4SOwO.1 Meeting ID: 832 1925 8240
Passcode: 531887
Біографічна довідка
Павло Васильович Харламов (25.06.2024–16.03.2001) – один з організаторів Донецького наукового центру, брав активну участь у його становленні й розгортанні фундаментальних і прикладних досліджень із проблем загальної механіки та прикладної математики. 1965 року вченого обрали членом-кореспондентом АН УРСР. Цього ж року він очолив відділ прикладної механіки Інституту прикладної математики і механіки АН УРСР у Донецьку (нині Інститут прикладної математики і механіки НАН України працює в Черкасах). Від 1993 року був членом Національного комітету України з теоретичної і прикладної механіки, очолював Наукову раду з проблеми «Загальна механіка» Академії наук України, ініціював заснування збірника наукових праць «Механіка твердого тіла», який Інститут прикладної математики і механіки НАН України видає від 1969 року.
Фундаментально-теоретичні та прикладні наукові результати члена-кореспондента НАН України Павла Харламова стали вагомим внеском у розв’язання задач динаміки твердого тіла і здобули широке визнання. Зокрема, вчений знайшов позбавлений недоліків координатних методів шлях побудови нерухомого аксоїда для твердого тіла з нерухомою точкою, який використовує неголономні кінематичні характеристики. На його основі створив алгоритм побудови повних розв’язків задачі про рух твердого тіла з вичерпною інформацією про вci особливості цього руху. Запропонував нові форми динамічних рівнянь, які дали змогу звести класичну задачу про рух тілa з нерухомою точкою до системи дpугoгo порядку, a пoтім i до одного інтегро-диференціального рівняння. Науковець сформулював задачі про рух систем зв’язаних твердих тіл i знайшов класи точних розв’язків цих задач. Розробив конструктивний метод інваріантних співвідношень, який дає змогу знаходити новi класи точних розв’язків нелінійних систем диференціальних рівнянь.
На основі методу інваріантних співвідношень розвинув теорію спостереження нелінійних систем, яку застосовують у задачах керування об’єктами сучасної техніки. Одержав нові розв’язки задач динаміки твердого тіла з неголономними в’язями, що узагальнили результати С.О. Чаплигіна, П.В. Воронця, Г.К. Суслова, В.В. Вагнера. У задачі про рух тіла в рідині запропонував нові формулювання й узагальнив класичні результати Г. Кірхгофа, В.А. Стєклова, О.М. Ляпунова, С.О. Чаплигіна й інших. Задачу Ішлінського–Лаврентьєва про граничний динамічний згин тонкого стержня розв’язав із урахуванням появи зон пластичності. Динамічний ефект встановив і в задачі про залишкові закритичні форми циліндричних оболонок, на які діє осьовий стискувальний імпульс. Запропонував нове формулювання задачі про рух тіла на підвici. Розв’язав давню проблему виникнення різних форм стаціонарних рухів тіла на підвісі.
Серед учнів члена-кореспондента НАН України Павла Харламова – шістнадцятеро кандидатів і п’ятеро докторів наук. Йому належать 140 наукових праць, серед яких п’ять монографій.
Павла Васильовича Харламова було удостоєно багатьох нагород – наукових (з-поміж них, зокрема, премія Академії наук України ім. М.М. Крилова) та військових (як ветерана Другої світової війни).
За інформацією Відділення математики НАН України