З 26 липня по 2 серпня 2024 року у м. Софія (Республіка Болгарія) тривала 61 сесія Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (МГЕЗК), (ІРСС-61), у якій взяли участь більше 280 делегатів із 114 країн світу.
Учасником та експертом від України була завідувачка лабораторії прикладної кліматології Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України кандидат фізико-математичних наук Світлана Краковська.
Науковиця виступила у пленарній частині та мала можливість поділитися своїми знаннями з іншими учасниками у декількох групах. Обговорювалися питання і відбувався обмін досвідом щодо залучення експертів для підготовки та рецензування звітів, організації роботи національних координаторів, взаємодії з урядовими структурами та іншими особами, що приймають рішення, сприяння поліпшенню інклюзивності та збалансованості МГЕЗК щодо гендерних і регіональних представництв, залученню як досвідчених, так і молодих експертів із розвинених країн та країн, що розвиваються.
На 61-й сесії, зокрема, був затверджений звіт попередньої 60-ї сесії, наданий статус спостерігача МГЕЗК для 12 організацій, узгоджувався графік стратегічного планування на увесь Сьомий цикл МГЕЗК. Розглядалися повноваження Комітету МГЕЗК щодо публікацій, перекладів і доступу до літератури, а також для консультування Секретаріату МГЕЗК щодо таких питань, як управління даними про цитування та варіанти розширення доступу до літератури для авторів МГЕЗК.
Одними із основних питань 61-ї сесії МГЕЗК було погодження змісту Спеціального звіту про міста і зміну клімату та Методичних вказівок щодо короткоживучих чинників кліматичного впливу. Навколо змістів цих двох документів точилися дискусії практично усі дні до останнього як в режимі пленарних засідань, так і в контактних групах та хадлах.
У своєму виступі Світлана Краковська наголосила, що звіт має включати міста, які зруйновані, чи то природними катаклізмами (тропічними циклонами, паводками, землетрусами тощо), чи в результаті військових дій, оскільки вони потребуватимуть інших підходів для кліматично стійкого відновлення та розвитку. Слід також включити дорожню карту для відновлення зруйнованих міст.
У кінцевому варіанті змісту звіту в розділ 5, який має бути присвячений рішенням за типом міст, саме за пропозицією України було додано підпункт, у якому мають бути розглянуті міста, що зруйновані під час конфліктів (Fragility and conflict situations).
Щодо Методичних вказівок короткоживучих чинників впливу на клімат у своєму виступі Світлана Краковська підтримала у цілому запропонований Науковим комітетом і семінаром експертів зміст, зокрема включення серед інших дрібнодисперсного пилу і водню, оскільки обидва забруднювачі атмосфери перебуваючи у повітрі, змінюють радіаційні потоки і відповідно впливають на тепловий баланс у кліматичній системі.
Методологічний звіт про короткоживучі чинники впливу на клімат За інформацією Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України