13-16 вересня 2024 року у Варшаві відбувся ІІ-й Міжнародний науковий конгрес дослідників історії Польщі, Литви, України, Білорусії – «Історична співдружність чотирьох народів: спадок ідеї та перспективи». Конгрес було організовано Варшавським університетом спільно з науковими установами Польщі, України, Литви та Німеччини.
У конгресі, як керівник секції «Культура памʼяті в сучасній Україні: деколонізація знань, культурного простору, меморіальних практик», взяв участь і виступив головний науковий співробітник відділу теорії та історії політичної Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім.І.Ф.Кураса НАН України доктор історичних наук Юрій Шаповал.
Захід об’єднав понад 200 істориків з різних країн світу і став майданчиком для тематичних панельних дискусій, обміну ідеями та пошуку потенційних партнерів для нових спільних досліджень.
Метою конференції було представити історію, політичну культуру та спільну спадщину Польщі, Литви, України та Білорусі в наративі історії Центральної та Східної Європи.
Серед іншого, на Конгресі обговорювалися нові підходи до вивчення історії для глибшого розуміння взаємодії між націями регіону; місце «російського питання» в історії чотирьох народів та його трактування сьогодні; переосмислення трактування конфліктів у регіоні, враховуючи нові історичні дані та підходи; нові перспективи для вивчення визвольних рухів у Центрально-Східній Європі; переосмислення впливу російського комунізму та імперіалізму в сучасному історичному контексті; переосмислення національних політик та культури пам’яті в регіоні Україна-Литва-Білорусь-Польща тощо. Тематика виступів охоплювала широкі хронологічні рамки, в тому числі йшлося про події, що їх нині переживають народи чотирьох згаданих країн.
під час роботи конгресу |
група учасників конгресу (зліва направо): Олександр Маєвський, Антоніна Березовенко, Якуб Войовський (Польща), Юрій Шаповал, Ольга Ковалевська, Надія Гончаренко, Степан Віднянський |
За інформацією Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса