Що не так з оцінкою ЦРУ по народжуваності в Україні? Що зараз найбільше б'є по демографічній ситуації в Україні? Шанси імміграції в Україну після війни? На ці та інші питання директор Інституту демографії та проблем якості життя НАН України академік НАН України Елла Лібанова відповіла в інтерв’ю інтернет-виданню «Українська Правда».
В цьому році в одному із звітів ЦРУ було опубліковано, що Україна наразі має найвищий рівень смертності та найнижчу народжуваність у світі. Дані показники викликають серйозне занепокоєння, однак Елла Марленівна заявила, що ситуація не така критична, як здається на перший погляд. Ситуація із народжуваністю швидше за все правдива, згідно даних ЦРУ, але стосовно високого рівня смертності є запитання. Науковиця уточнила: «Що стосується смертності, то тут використаний її загальний коефіцієнт: кількість померлих до загальної чисельності населення. Смертність у нас точно не найвища у світі. Абсолютно точно! Найкращий показник, який ілюструє смертність, і який не залежить від особливостей вікової і статевої структури – середня очікувана тривалість життя. З нею у нас, безумовно, ситуація краща, ніж, скажімо, в Африці чи в більшості азійських країн».
Стосовно питання міграції населення із України, то на думку науковиці, це є найбільшою демографічною проблемою для нашої країни, причому більшою за падіння рівня народжуваності та смертність. Закордон виїжджає значна чисельність людей, хоча науковиця зазначила, що бум міграції завершився в квітні 2022 року і наразі емігрує значно менше людей. Однак з іншого боку є проблема того, чи повернуться українські мігранти назад на Батьківщину. Бо наразі повертаються в основному ті, хто мав в Україні високий соціальний статус і кому є куди повернутись, натомість інші категорії населення повертаються в менших кількостях.
Не оминула Елла Марленівна також і питання імміграції іноземців в Україну після війни. Науковиця запевнила, що притік іммігрантів в нашу державу буде лише тоді, якщо після війни у нас почнеться активна відбудова країни та повоєнний економічний бум. Стосовно інтеграції іммігрантів в українське суспільство, то вона заявила, що: «Ми маємо їм дати можливість розвиватися в своєму культурному середовищі, але водночас ми маємо їх навчити нашим цінностям і нашому способу життя. А це – дуже складно і дуже важко. Це проблема влади, бо саме вона має їх учити українській мові, відкривати для них школи, розселяти їх. Я сподіваюся, всі вже розуміють, що компактно іммігрантів у жодному разі селити не можна, як і ВПО. Їх треба розселяти так, щоб вони перемішувалися з постійним населенням. Інакше нічого доброго з цього не виходить».
Більше дізнавайтеся із опублікованого
інтерв'ю