20 вересня 2024 року в Інституті держави і права імені В.М. Корецького НАН України відбувся круглий стіл «Демократія та правові аспекти забезпечення справедливого миру і міжнародної безпеки». Захід був присвячений Міжнародному дню демократії, що відзначається щороку 15 вересня та Міжнародному дню миру, який відзначається 21 вересня. Круглий стіл став черговою науковою подією в низці заходів, приурочених 75-річчю Інституту держави і права імені В.М. Корецького.
Відкрив захід директор Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України доктор юридичних наук Олександр Скрипнюк. У вітальному слові він зазначив, що тематика круглого столу, безумовно, вибрана не випадково, адже проблеми демократії, миру та міжнародної безпеки є надзвичайно актуальними для України в умовах повномасштабної війни з російською федерацією. Він нагадав, що Міжнародний день демократії за рішенням Генеральної асамблеї Організації Об’єднаних Націй від 2007 року відзначається 15 вересня та був встановлений з метою пропагування та дотримання принципів демократії. Олександр Скрипнюк підкреслив, що демократія належить до універсальних, засадничих загальнолюдських цінностей і принципів Організації Об’єднаних Націй. Демократія – це захищені законом права, можливість обирати і контролювати владу, коли влада достатньо сильна, аби захистити народ від зовнішнього ворога і не достатньо сильна, аби пригнобити власний народ.
|
У своєму виступі заступниця директора Інституту держави і права імені В.М. Корецького доктор юридичних наук Наталія Оніщенко окреслила проблематику, що пов’язана з розробкою категорії «новий світовий порядок». Зокрема, йшлося про те, що у науковій літературі немає дефінітивного визначення цієї категорії. А також про те, що необхідно вивчити сутність, природу та «забарвлення» темпорально-просторовими ознаками цього явища. Зокрема, умовами настання нового світового порядку є забезпечення права на мир та інших прав і свобод людини, а факторами – правова культура, що у сукупності можуть сприяти розгляду на доктринальному та практичному рівнях цієї категорії.
Модератором заходу виступила науковий співробітник Інституту держави і права ім. В.М. Корецького, член Секретаріату Громадської Ради при комітеті Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики, віцепрезидентка ГО «Трибуна жінки» - Інна Силантьєва.
Доповіді учасників заходу були присвячені актуальним проблемам демократії та правовим аспектам забезпечення справедливого миру і міжнародної безпеки.
Учасниками круглого столу була закцентована увага на питаннях сучасного стану та проблем розвитку демократії в Україні, а також правових аспектах забезпечення справедливого миру і міжнародної безпеки. На завершення заходу всі відзначили, що сутність демократії полягає в тому, що будь-хто, незважаючи на стать, вік, етнічне походження чи релігію, може впливати на політику в своїй державі. Демократія нерозривно пов’язана з правами людини, свободою слова та роллю громадянського суспільства в ухваленні рішень в державі.
За інформацією Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України