Національна академія наук України, Відділення хімії НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 5 жовтня 2024 року на 83-му році життя помер відомий вчений, завідувач відділу синтезу фізіологічно активних сполук фосфору Iнституту бiоорганiчної хiмiї та нафтохiмiї ім. В.П. Кухаря НАН України доктор хімічних наук, професор, член-кореспондент НАН України Олег Іванович КОЛОДЯЖНИЙ.
Олег Іванович Колодяжний народився 19 січня 1942 р. у місті Дніпропетровськ.
У 1965 р. закінчив Дніпропетровський хіміко-технологічний інститут. Після закінчення аспірантури Інституту органічної хімії АН УРСР у 1969 р. захистив кандидатську дисертацію та продовжив працювати в інституті на посадах спочатку молодшого, а потім наукового та старшого наукового співробітника. Від 1983 р. його діяльність нерозривно пов’язана з Інститутом біоорганічної хімії АН УРСР (згодом – Iнститут бiоорганiчної хiмiї та нафтохiмiї ім. В.П. Кухаря НАН України), де він працював на посаді завідувача лабораторії та завідувача відділу синтезу фізіологічно активних сполук фосфору.
У 1982 р. захистив докторську дисертацію, а у 1986 р. йому було присвоєно вчене звання професора. У 2012 р. був обраний членом-кореспондентом НАН України.
О.І. Колодяжний – відомий дослідник у галузі органічної хімії, який зробив істотний внесок у розвиток синтетичної органічної і елементоорганічної хімії. Основні напрями його наукових досліджень: органічний синтез, хімія фосфороорганічних сполук, асиметричний синтез, хімія біологічно активних сполук. Олег Іванович вперше синтезував фосфаалени – гетерокумулени, що містять двокоординований атом фосфору, відкриття яких ініціювало розвиток нового напряму хімії низькокоординованих фосфорорганічних сполук у світовій науці. Він детально розвинув і дослідив хімію Р-гетерозаміщених ілідів фосфору, показав широкі синтетичні можливості цього класу органічних сполук.
О.І. Колодяжний є автором понад 500 наукових публікацій, зокрема декількох монографій, виданих провідними міжнародними видавництвами: John Wiley, Springer, Saul Patai. Він був членом редакційної колегії журналів «Phosphorus», «Sulfur and Silicon and the Related Elements», «Symmetry» тощо.
Результати наукової діяльності О.І. Колодяжного відзначені премією ім. А.І. Кіпріанова НАН України (1985 р.) та Державною премією України в галузі науки і техніки (2013 р.).
Олег Іванович продовжував працювати до останніх днів свого життя, а пройдений ним шлях – взірець відданості улюбленій справі.
Друзі, колеги та учні Олега Івановича Колодяжного з глибокою вдячністю пам’ятатимуть його яскраву, непересічну постать і шануватимуть внесок у розвиток хімічної науки.