З глибоким сумом сповіщаємо, що 7 березня 2016 року пішов з життя видатний вчений-механік, завідувач відділу Інституту механіки ім. С.П.Тимошенка НАН України, член Національного комітету України з теоретичної і прикладної механіки, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, премії ім. О.М. Динника та ім. М.К. Янгеля, академік НАН України
Шевченко Юрій Миколайович
Юрій Миколайович Шевченко народився 8 липня 1926 р. в м. Києві. Закінчив механіко-математичний факультет Київського державного університету імені Тараса Шевченка в 1951 р.
З 1961 р. працював в Інституті механіки ім. С.П. Тимошенка НАН України. З 1972 р. завідувач відділу термопластичності. З 1973 по 2003 р. – професор кафедри опору матеріалів Київського національного університету будівництва та архітектури. Ю.М. Шевченко захистив кандидатську (1959 р.) та докторську (1968 р.) дисертації, йому присвоєно звання професора (1976 р.).
Основні наукові результати отримав в галузі механіки деформованого твердого тіла: механіка термов’язкопружнопластичного деформування і руйнування елементів конструкцій при складних неізотермічних процесах навантаження; теорії тонких оболонок і пластин; просторові задачі термов’язкопружнопластичних твердих тіл.
Ю.М. Шевченко заснував та очолив українську школу термопластичності, основною спрямованістю якої є розробка відповідних теорій та методів розрахунку на міцність і довговічність елементів машинобудівних конструкцій, що працюють в умовах високих температур. Створена вченим теорія термов’язкопластичності дає можливість дослідити процеси деформування по траєкторіях малої кривизни, дволанкових ламаних та по довільних плоских траєкторіях; дослідити процеси розвантаження з виникненням вторинних пластичних деформацій і повторне навантаження з урахуванням деформацій повзучості; врахувати пошкодження матеріалу та залежність його механічних властивостей від температури; анізотропію механічних та теплофізичних характеристик матеріалів, що використовуються в техніці; дослідити динамічні ефекти при імпульсному навантаженні.
Під керівництвом Юрія Миколайовича виконано великий цикл експериментальних досліджень з перевірки основних гіпотез і постулатів, покладених в основу розробленої теорії. Запропоновані вченим та його учнями методи розв’язання широкого класу задач термов’язкопластичності з урахуванням історії навантаження та внутрішньої геометрії траєкторій деформування дають можливість детально дослідити міцність та працездатність конструктивних елементів енергетичного устаткування та виробів нової техніки, які в процесі експлуатації знаходяться в умовах силового і теплового навантаження.
Ю.М. Шевченко був членом редакційної колегії міжнародного наукового журналу «Прикладная механика» (з 1976 р.), членом Національного комітету України з теоретичної і прикладної механіки (з 1993 р.).
Ю.М. Шевченко опублікував 15 монографій та понад 240 наукових робіт, підготував 10 докторів і 29 кандидатів наук.
Прощання з Ю.М. Шевченко відбудеться 11 березня 2016 року з 11.00 в холі Інституту механіки ім. С.П.Тимошенка НАН України (м. Київ, вул. П.Нестерова, 3).