Президія Національної академії наук України, Секція фізико-технічних і математичних наук, Відділення наук про Землю НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 20 березня 2016 р. на 85 році життя помер відомий вчений в галузі океанографії, гідроакустики, геоакустики, Лауреат Державної премії СРСР, засновник та незмінний директор Науково-технічного центру панорамних акустичних систем Національної академії наук України, Заслужений діяч науки і техніки України член-кореспондент НАН України Гончар Анатолій Іванович.
Анатолій Іванович народився 27 грудня 1931 р. в місті Оріхів Запорізької області. З жовтня 1951 р. до серпня 1956 р. проходив службу в лавах Радянської Армії, з 1956 по 1961р. навчався на радіотехнічному факультеті Львівського політехнічного інституту, після закінчення якого був направлений на роботу в Особливе конструкторське бюро Міністерства суднобудівної промисловості СРСР (м. Бєльці, Молдова), де пройшов шлях від інженера до заступника генерального директора.
А.І.Гончар був головним конструктором перших гідролокаторів бокового огляду, гідроакустичних комплексів, параметри яких на той час перевищували закордонні аналоги.
Анатолієм Івановичем виконано значний обсяг фундаментальних та прикладних досліджень з вивчення особливостей рельєфу і звукорозсіюючих характеристик морського дна, моноструктури водного середовища, забезпечення високої ймовірності виявлення донних об’єктів. Це дозволило створити основу загальної теорії панорамної гідролокації для досліджень Світового океану з глибинами від 5 до 6000 м зі смугою огляду від 20 до 25600 м
З 14 травня 1993 р. А.І.Гончар очолює створену в Запоріжжі єдину академічну установу – Науково-технічний центр панорамних акустичних систем НАН України, яка виконує фундаментальні та прикладні дослідження з метою створення нових високоефективних панорамних гідроакустичних засобів.
Під його науковим керівництвом та за безпосередньої участі виконано значний обсяг досліджень: розроблено методологію комплексного екологічного моніторингу акваторій; розроблено та реалізовано алгоритми оптимальної обробки інтерферограм гідролокатора бокового огляду; створено експериментальний зразок параметричного профілографа; розроблено систему комп'ютерного тривимірного моделювання геофізичних полів геологічних структур.
З використанням створеної апаратури та програмного забезпечення власної розробки успішно виконано дослідження окремих ділянок рельєфу дна в акваторіях архіпелагу Аргентинських островів, Чорного моря, р. Дніпро, Дніпровського водосховища.
Науково-організаційна діяльність Анатолія Івановича Гончара сприяла вирішенню проблемних питань Запорізького регіону, розвитку та зміцненню творчих наукових зв’язків очолюваного ним Центру з провідними вченими і науковими організаціями України, Росії, Китаю, Молдови, Франції, Ірану тощо.
Авторським колективом під керівництвом А.І. Гончара видано низку монографій, серед яких на особливу увагу заслуговують: «Проблема создания высокоэффективных многоцелевых гидролокаторов бокового обзора» (1998), «Теоретические основы создания панорамных гидроакустических систем» (1999), «Гидроакустические методы и средства исследования дна океана» (2002), «АНПА. Гидроакустические средства» (2009).
А.І. Гончар – автор понад 200 наукових праць в галузі панорамних гідроакустичних засобів для вивчення дна Світового океану, у тому числі 6 монографій, понад 40 авторських свідоцтв на винахід СРСР, 20 патентів України на винахід.
У 2004 р. Анатолій Іванович започаткував та став головним редактором щорічного наукового друкованого видання „Гідроакустичний журнал”.
Гончар А.І. - член Санкт-Петербурзького Гідрографічного товариства, член координаційної ради з питань розвитку інфраструктури о. Зміїний при Верховній Раді України, науковий координатор робіт з боку НАН України в Запорізькому регіоні.
За його ініціативою відкрито спеціалізацію “Фізичні основи гідроакустики” у Запорізькому національному університеті, створено спільну з лабораторію з питань математичного моделювання.
Світла пам'ять про відомого вченого і організатора науки назавжди залишиться в наших серцях.
Прощання відбудеться 23.03.2016 об 11 годині в приміщенні Центру за адресою: м.Запоріжжя, вул. Чубанова, 1.