23 березня 2016 року в Національному науковому центрі «Харківський фізико-технічний інститут» (ННЦ «ХФТІ») відбувся старт введення в експлуатацію дослідницької підкритичної ядерної установки «Джерело нейтронів, засноване на підкритичній збірці, що керується лінійним прискорювачем електронів» (скорочено – установка «Джерело нейтронів»).
У заході взяли участь Президент України Петро Порошенко, який перебував у Харкові з робочим візитом, Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні Джеффрі Пайєтт, голова Харківської обласної державної адміністрації Ігор Райнін, перший віце-президент НАН України, голова Секції фізико-технічних і математичних наук НАН України академік Антон Наумовець, виконувач обов’язків генерального директора ННЦ «ХФТІ», член Президії НАН України, академік-секретар Відділення ядерної фізики та енергетики НАН України академік Микола Шульга, харківські вчені.
Установку «Джерело нейтронів» було створено відповідно до положень Меморандуму про взаєморозуміння між Урядом Сполучених Штатів Америки та Урядом України щодо співробітництва з питань ядерної безпеки, підписаного 26 вересня 2011 року, та Указу Президента України від 11 лютого 2013 року (№73/2013). Робота над проектом розпочалася 2008 року в рамках програми Глобального партнерства в ядерній енергетиці. Тоді ННЦ «ХФТІ» спільно з Аргонською національною лабораторією (США) взялися за розроблення концептуального проекту цієї установки, а у 2011 році було розпочато першу стадію її спорудження. Фінансування створення цього об’єкту – а це понад 85 млн. дол. США – забезпечено Урядом США в порядку реалізації зобов’язань згідно з положеннями вищезгаданого меморандуму – як компенсація за вивезення з України високозбагачених ядерних матеріалів. 2015 року на майданчику установки завершилися всі будівельні й монтажні роботи. На даний час завершуються пуско-налагоджувальні роботи та фінішні комплексні випробування всього устаткування.
Зліва направо: перший віце-президент НАН України академік А. Наумовець, Президент України П. Порошенко, виконувач обовязків генерального директора ННЦ «ХФТІ» академік М. Шульга |
Установка «Джерело нейтронів» як потужний інструмент для науки і розвитку ядерних технологій відіграватиме важливу роль у становленні й розвитку вітчизняної ядерної галузі та сприятиме подальшому розвиткові науково-технічного потенціалу нашої держави. Введення її в експлуатацію стане запорукою створення в ННЦ «ХФТІ» сучасної експериментальної бази для здійснення досліджень у таких галузях, як ядерна медицина, радіаційне матеріалознавство, ядерна фізики й енергетика, а також у виробництві медичних радіоізотопів, призначених для діагностики й терапії онкологічних захворювань. Згадана установка буде об’єктом наукових досліджень як прообраз нових безпечних джерел енергії на базі підкритичних систем. Тому успішна реалізація цього проекту відкриває перспективу для побудови в нашій державі безпечної, екологічно чистої ядерної енергетики майбутнього. Також планується, що «Джерело нейтронів» використовуватиметься як база для підготовки кадрів вищої кваліфікації та стажування фахівців, які працюють у галузі ядерної енергетики, а також для проведення занять зі студентами вищих навчальних закладів з метою набуття ними практичних навичок і культури безпеки при роботі на ядерних установках.
Слід зазначити, що «Джерело нейтронів» стало першою спорудженою в Україні за роки її незалежності ядерною підкритичною установкою, проект якої було розроблено вітчизняними фахівцями.
Відзначивши успіхи науково-технічного співробітництва між двома державами і внесок ННЦ «ХФТІ» у реалізацію спільного проекту зі створення установки «Джерело нейтронів», Президент України П. Порошенко зауважив, що за допомогою останньої харківський академічний інститут матиме змогу «значно надійніше, ефективніше продовжувати ресурс атомних електростанцій, випускати вітчизняні ізотопи для української галузі охорони здоров’я», а також здійснювати «новітні фундаментальні дослідження з забезпеченням світових стандартів ядерної безпеки». Як підкреслив глава держави, Україна має за допомогою власних потужностей налагодити виробництво ізотопів, удосконалити заходи безпеки в атомній енергетиці та технологію зберігання відходів. «Після запуску установки на повну потужність мною будуть дані відповідні доручення уряду для того, щоб максимально завантажити цю установку, відмовившись від іноземних постачальників», – пообіцяв Президент.
|
Відео- та фоторепортажі за підсумками цього заходу можна переглянути за посиланнями:
http://www.5.ua/suspilstvo/poroshenko-v-ukraini-zapustyly-pershu-iadernu-ustanovku-svitovoho-znachennia-109488.html
http://izvestia.kharkov.ua/tv-proekty/hi/2070/1209336.html
http://kharkivoda.gov.ua/36/79763
http://www.president.gov.ua/news/v-ukrayini-zapushena-persha-yaderna-ustanovka-svitovogo-znac-36886
За інформацією ННЦ «ХФТІ»
Фото: ННЦ «ХФТІ»