4 квітня 2016 року виповнюється 100 років від дня народження видатного вітчизняного науковця в галузі фізико-неорганічної, координаційної, аналітичної та біонеорганічної хімії академіка НАН України Костянтина Борисовича Яцимирського.
Костянтин Борисович Яцимирський (1916-2005) – доктор хімічних наук, професор, Заслужений діяч науки і техніки УРСР, лауреат Державної премії УРСР, премії імені Л.О. Чугаєва АН СРСР і премії імені Л.В. Писаржевського АН УРСР, Золотої медалі імені Я. Гейровського Чехословацької АН, доктор honoris causa Вроцлавського університету, почесний член Польського хімічного товариства, член-кореспондент Accademia Peloritana dei Pericolanti (м. Месіна, Республіка Італія), заслужений професор Міжнародного наукового фонду Сороса. Академік К.Б. Яцимирський – автор понад 1 тис. наукових праць, в тому числі 24 монографій і підручників. Учений також заснував вітчизняну наукову школу з фізико-неорганічної хімії та біонеорганічної хімії. Серед його учнів – 17 докторів і 59 кандидатів наук.
К.Б. Яцимирський народився 4 квітня 1916 р. в с. Пологи Теплицького району Вінницької області. В 1941 р. закінчив хімічний факультет Середньоазійського державного університету (м. Ташкент, Узбекистан). Тому ж року захистив дисертацію на здобуття вченого ступеня кандидата хімічних наук. У 1948 р. захистив докторську дисертацію. З 1945 по 1961 рр. наукова й педагогічна діяльність К.Б.Яцимирського була пов’язана з Івановським хіміко-технологічним інститутом. З 1962 р. він працював завідувачем відділу Інституту загальної та неорганічної хімії АН УРСР, а з 1969 р. – завідувачем відділу Інституту фізичної хімії імені Л.В. Писаржевського АН УРСР. Із 1969 по 1982 рр. К.Б. Яцимирський працював на посаді директора Інституту фізичної хімії імені Л.В. Писаржевського АН УРСР. У 1961 р. вченого було обрано членом-кореспондентом АН УРСР, а в 1964 р. – дійсним членом АН УРСР. У 1963-1978 рр. К.Б. Яцимирський обирався академіком-секретарем Відділення хімії та хімічної технології АН УРСР.
Багатогранна творча діяльність цього видатного вченого була позначена його винятковою науковою інтуїцією щодо нових перспективних напрямів хімічних досліджень. Наукові праці академіка К.Б. Яцимирського отримали широке визнання як в Україні, так і за її межами. Йому належить низка важливих робіт, формулювання основних положень та ідей у галузі фізичної хімії координаційних сполук, біонеорганічної й аналітичної хімії. Вагомий внесок у сучасну хімію зробили фундаментальні роботи академіка К.Б. Яцимирського в галузі термохімії комплексних сполук, термодинаміки й кінетики процесів комплексоутворення у розчинах і розтопах, спектроскопії й електронної будови комплексних сполук d- та f-перехідних металів, їх окисно-відновних і каталітичних властивостей, взаємного впливу лігандів, у галузі синтезу та дослідження будови комплексів металів із новими класами лігандів, у тому числі з макроциклічними лігандами. Він за правом вважається засновником високочутливих кінетичних методів аналізу, які нині активно розвиваються у світовій аналітичній практиці.
Академік К.Б. Яцимирський володів блискучими організаторськими здібностями і – поряд із науковою й науково-організаційною діяльністю – багато сил та енергії віддавав редакційно-видавничій роботі. Він був організатором і відповідальним редактором (до переходу в АН УРСР) журналу «Известия высших учебных заведений. Химия и химическая технология», членом редколегії «Журнала неорганической химии» (з моменту заснування цього видання і впродовж багатьох років його існування), організатором, головним редактором, а пізніше – і членом редколегії журналу «Теоретическая и экспериментальная химия», а також членом редколегії «Journal of Coordination Chemistry».
К.Б. Яцимирський нагороджений орденом «Знак Пошани», двома орденами Трудового Червоного Прапора, орденом Жовтневої Революції, орденом «За заслуги» ІІІ ступеня та багатьма медалями.
За інформацією СХБН НОВ Президії НАН України