Президія Національної академії наук України, Секція фізико-технічних і математичних наук НАН України, Відділення математики НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 23 квітня 2016 р. на 64-му році передчасно пішов із життя видатний український вчений-математик, професор кафедри фундаментальної математики Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, доктор фізико-математичних наук, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки – член-кореспондент НАН України Ігор Дмитрович Чуєшов.
Ігор Дмитрович народився 23 вересня 1951 року в м. Ленінград. У 1968 р. закінчив середню школу в м. Куп’янськ і вступив до Харківського університету на механіко-математичний факультет. 1973 року закінчив університет за спеціальністю «математика» і відтоді працював на механіко-математичному факультеті. У 1977 р. він захистив кандидатську, а в 1990 р. – докторську дисертацію з теми: «Математичний опис нерегулярної динаміки пружної оболонки». З 1992 р. І.Д. Чуєшов – професор кафедри математичної фізики та обчислювальної математики. У лютому 2000 р. його було обрано завідувачем цієї кафедри, в лютому 2009 р. – членом-кореспондентом НАН України по Відділенню математики НАН України (за спеціальністю «Теорія ймовірностей та математична фізика»).
Ігор Дмитрович – автор важливих основоположних наукових праць із математики, широковідомих як в Україні, так і за її межами. Його роботи зробили вагомий внесок у нелінійну математичну фізику та суттєво вплинули на розвиток сучасної теорії нескінченновимірних динамічних систем. Ним розв’язано низку важливих проблем, пов’язаних із нелінійними рівняннями у частинних похідних, що виникають у механіці й фізиці, ініційовано розвиток кількох напрямів у якісній теорії дисипативних систем.
Дослідження І.Д. Чуєшова були пов’язані з коректною розв’язністю й асимптотичною поведінкою еволюційних рівнянь Кармана, що описують нелінійні коливання пружної пологої оболонки під впливом неконсервативних навантажень. Доведена ним теорема дала остаточне розв’язання проблеми, яку поставив І.І. Воровіч у 1990-х рр. Отримані результати стали істотним кроком у розумінні структури атракторів і дали відповідь на деякі питання Е. Дауелла щодо нелінійного флатера оболонок.
Крім того, І.Д. Чуєшову вдалося розвинути новий ефективний метод аналізу загальних нескінченновимірних дисипативних систем, що породжуються нелінійними рівняннями другого порядку за часом. Цей метод базується на так званих «стабілізаційних нерівностях» і був розвинутий у співпраці з ученими зі США. Використання цього методу дало змогу розв’язати низку важливих проблем, що виникають у хвильовій динаміці з нелінійною внутрішньою та крайовою дисипацією.
І.Д. Чуєшов також одержав важливі результати щодо єдності інваріантних мір для стохастичних збурень тривимірних рівнянь Нав’є–Стокса у тонких областях. Вони надають принципову можливість використовувати методи двовимірної стохастичної гідродинаміки для опису явища турбулентності у деяких тривимірних системах.
Ігор Дмитрович є одним із засновників теорії монотонних стохастичних динамічних систем. Спільно з професором Л. Арнольдом він отримав основоположні результати щодо структури випадкових атракторів і запровадив важливе поняття напіврівноважного стану монотонної стохастичної системи. Ці результати стали основою єдиної у світовій літературі монографії з монотонних стохастичних динамічних систем, опублікованої міжнародним видавництвом «Springer» у 2008 р.
І.Д. Чуєшов – автор понад 130 наукових праць (серед них – 5 монографiй), член редколегій журналів «Математическая физика, анализ, геометрия», «Український математичний журнал», «Stochastics and Dynamics» та «International Journal of Differential Equations», член кількох міжнародних математичних товариств. Неодноразово він був запрошеним професором у різних університетах світу. Під його керівництвом виконано сім кандидатських дисертацій.
У нашій пам’яті назавжди збережеться світлий образ І.Д. Чуєшова як людини щирої, доброзичливої, повністю відданої справі утвердження і розвитку науки.
Висловлюємо щирі співчуття колективу Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, його рідним і близьким.