16 червня 2016 року в Інституті політичних і етнонаціональних досліджень (ІПіЕНД) імені І.Ф. Кураса НАН України відбувся круглий стіл із теми: «Політичний радикалізм в сучасній Україні».
Під час заходу було обговорено проблеми соціальної бази політичного радикалізму в Україні (за матеріалами соціологічного дослідження В. Нахмановича «Феномен «Свободи»»), його природи, особливостей існування в умовах демократії та розвитку в українського суспільства.
Заступник директора з наукової роботи ІПіЕНД імені І.Ф. Кураса НАН України доктор історичних наук О. Майборода |
Звертаючись до учасників круглого столу зі вступним словом, заступник директора з наукової роботи ІПіЕНД імені І.Ф. Кураса НАН України доктор історичних наук Олександр Майборода наголосив, що політичний радикалізм є складним і багатогранним явищем, яке мало специфічні вияви в різні історичні періоди й у різних політичних системах. Він також нагадав, що приводом до організації згаданого круглого столу стала публікація монографічного дослідження «Феномен «Свободи»» історика й етнополітолога – провідного наукового співробітника Музею історії Києва Віталія Нахмановича.
Історик і етнополітолог, провідний науковий співробітник Музею історії Києва В. Нахманович |
Сам автор дослідження повідомив, що мав на меті спробувати з наукової точки зору пояснити результати, отримані цією політичною силою під час парламентських виборів 2012 року, – шляхом вивчення позиції виборців, їх самоідентифікації, цивілізаційних цінностей, бачення ними оптимальних моделей державної політики – передусім у гуманітарній сфері (щодо мови, релігії, історії тощо). В. Нахманович також зауважив, що поєднав у цій роботі авторські анкети та методологію зі сталими соціологічними методиками Київського міжнародного інституту соціології, який проводив телефонне опитування громадян. Результати дослідження продемонстрували, що електорат політичної сили радикального спрямування в конкретний історичний період можуть складати громадяни з поміркованішими, ніж здавалося, поглядами: серед виборців таких політичних сил часто переважають просто розчаровані та незадоволені наявним станом справ у різних сферах суспільного життя. Крім того, нерідко спостерігалися й зміни в регіональній динаміці політичних настроїв. На завершення виступу В. Нахманович відзначив універсальність своєї роботи, яка може стати моделлю дослідження як суспільних електоральних настроїв у цілому, так і електоральної бази різних політичних сил.
Завідувач відділу соціально-політичної історії ІПіЕНД імені І.Ф. Кураса НАН України доктор політичних наук М. Кармазіна |
Завідувач відділу соціально-політичної історії ІПіЕНД імені І.Ф. Кураса НАН України доктор політичних наук Марія Кармазіна розповіла, що очолюваний нею колектив учених здійснив кілька ґрунтовних партологічних досліджень і має значний досвід роботи з архівами Міністерства юстиції України – відомства, яке формально інституціоналізує вітчизняні політичні партії. Як зазначила дослідниця, проаналізовані документи опосередковано свідчать про технологічний характер частини українських політичних проектів. Тому суспільство має уважно ставитися до сигналів партій і їх лідерів та сприймати їх вибірково.
Завідувач відділу етнополітології ІПіЕНД імені І.Ф. Кураса НАН України доктор політичних наук В. Войналович |
Завідувач відділу етнополітології ІПіЕНД імені І.Ф. Кураса НАН України доктор політичних наук Віктор Войналович у своєму виступі відзначив актуальність здійсненого В. Нахмановичем дослідження й обговорення в науковому та експертному середовищі проблем радикальних настроїв у сучасному українському суспільстві. В такому контексті дискусія в рамках згаданого круглого столу має як практичне, так і наукове значення. Вчений підкреслив, що В. Нахманович провів велику роботу з узагальнення значного масиву соціологічних даних, що стали емпіричною базою для авторських суджень і висновків. Водночас, на думку В. Войналовича, подальшого доопрацювання потребують методологія та методика соціологічного опитування (масив вибірки, похибка тощо), понятійно-категоріальний апарат дослідження, а відтак – і аргументація, наведена на обґрунтування висновків. Попри це робота є цікавою і, безумовно, не залишиться поза увагою наукової спільноти, – підсумував доповідач.
Головний науковий співробітник відділу етнополітології ІПіЕНД імені І.Ф. Кураса НАН України доктор політичних наук В. Кулик і старший науковий співробітник цього ж відділу кандидат історичних наук О. Кривицька |
Головний науковий співробітник відділу етнополітології ІПіЕНД імені І.Ф. Кураса НАН України доктор політичних наук Володимир Кулик і старший науковий співробітник цього ж відділу кандидат історичних наук Олена Кривицька наголосили, що аналізувати електоральний успіх політичних партій радикального спрямування (зокрема політичних сил, що дотримуються праворадикальної ідеології) необхідно дуже ретельно, адже за них голосують не лише виборці з відповідними політичними вподобаннями. Крім того, як зазначили вчені, варто відрізняти радикальний націоналізм від політичного радикалізму.
Керівник Центру єврейської історії і культури, керівник Центру вивчення історії Голокосту ІПіЕНД імені І.Ф. Кураса НАН України кандидат історичних наук А. Подольський |
Керівник Центру єврейської історії і культури, керівник Центру вивчення історії Голокосту ІПіЕНД імені І.Ф. Кураса НАН України кандидат історичних наук Анатолій Подольський у своєму виступі відзначив кардинальні зміни ідентифікаційних установок української молоді, націоналізм якої, за його словами, не має ксенофобського характеру, а спирається, зокрема, на досвід обстоювання політичних прав і свобод.
Науковий співробітник відділу національних меншин ІПіЕНД імені І.Ф. Кураса НАН України кандидат історичних наук О. Ляшенко |
Науковий співробітник відділу національних меншин ІПіЕНД імені І.Ф. Кураса НАН України кандидат історичних наук Олексій Ляшенко привернув увагу учасників круглого столу до ґрунтовності та фаховості наукової праці В. Нахмановича. Значною перевагою цієї роботи, на його думку, є те, що автор докладно описав методологію дослідження, а саме дизайн, зміст і структуру анкети, систему індексів, а також – що надзвичайно важливо – додатки з анкетою та шкалами індексів. На завершення свого виступу вчений констатував високий фаховий рівень соціологічної складової обговорюваного дослідження, яка може стати важливою емпіричною базою для інших подібних студій.
Провідний науковий співробітник відділу національних меншин ІПіЕНД імені І.Ф. Кураса НАН України кандидат філософських наук Н. Кочан |
Провідний науковий співробітник відділу національних меншин ІПіЕНД імені І.Ф. Кураса НАН України кандидат філософських наук Наталія Кочан зауважила, що деякі радикальні політичні партії можуть слугувати цікавими прикладами високопрофесійної політичної технології зі створення керованої опозиції та мобілізації довкола неї протестного електорату. На думку дослідниці, окремого докладного вивчення потребує також визначення кореляції між політичними гаслами та задекларованим рівнем релігійності/атеїзму/невіри в політичних партіях різного спрямування.
На завершення заходу заступник директора з наукової роботи ІПіЕНД імені І.Ф. Кураса НАН України доктор історичних наук О. Майборода відзначив актуальність виконаного В. Нахмановичем дослідження, результати якого дають цінний матеріал для наукової концептуалізації феномену політичного радикалізму та пропонують нові підходи до його вивчення. Науковець, однак, підкреслив, що зібрані соціологічні дані не можуть слугувати поясненням усіх без винятку форм і виявів політичного радикалізму, а тому останній потребує подальшого вивчення представниками всіх галузей суспільствознавства – особливо з огляду на те, що за прогнозами вчених певний суспільний запит на цю політичну течію зберігатиметься в майбутньому.
За інформацією ІПіЕНД імені І.Ф. Кураса НАН України