9 червня 2016 року в Інституті всесвітньої історії (ІВІ) НАН України відбулася Міжнародна наукова конференція «Країни пострадянського простору: виклики модернізації».
Учасниками заходу стали представники низки провідних вітчизняних і зарубіжних наукових установ і освітніх закладів. Програмою конференції було передбачено виголошення понад 50-ти наукових доповідей, більше половини з яких представили співробітники ІВІ НАН України.
Робота конференції тривала в межах чотирьох секцій:
– «Вплив історичних, культурних і цивілізаційних чинників на хід модернізаційних процесів у країнах пострадянського простору»;
– «Модернізація пострадянських країн у контексті глобальних та регіональних інтеграційних процесів»;
– «Зарубіжний досвід успішної модернізації та можливості його використання в пострадянських країнах»;
– «Основні тенденції та сучасний стан модернізації соціуму в пострадянських країнах: історичний досвід, основні проблеми та шляхи їх подолання».
Звертаючись до присутніх зі вступним словом, директор ІВІ НАН України доктор історичних наук, професор А.І. Кудряченко окреслив коло актуальних проблем і завдань, що стоять перед пострадянськими країнами на шляху їх модернізації. Зокрема, для України, яка обрала шлях євроінтеграції, – це значні соціальні перетворення, економічні реформи, створення інноваційної економіки, подальший розвиток науки, систем освіти й охорони здоров’я – з метою досягнення відповідних європейських стандартів. На думку вченого, європейський вибір нашої країни слід підтверджувати конкретними кроками, тобто перевести його до площини практичних дій. З огляду на це для України може стати корисним досвід нових членів Європейського Союзу – країн Вишеградської групи та країн Балтії. Розвиваючи інтеграційні зв’язки із членами ЄС, Україна водночас має підтримувати й торгово-економічні зв’язки з новими індустріальними країнами та зацікавленими державами пострадянського простору, створюючи стимули для надходження іноземних інвестицій та підґрунтя для виходу вітчизняних товарів на нові ринки.
Під час конференції було виголошено наукові доповіді, тематика яких стосувалася особливостей перебігу політичних процесів у країнах пострадянського простору (зокрема проблем моніторингу й управління модернізаційними процесами у цьому регіоні), в тому числі й в Україні.
Вчені провели жваву дискусію щодо специфіки методологічних підходів до забезпечення перебігу модернізаційних процесів на пострадянському просторі. Однак усі учасники конференції погодилися з тим, що модернізація є головним завданням для країн регіону на сучасному етапі їх соціально-економічного розвитку.
Підбиваючи підсумки заходу, завідувач відділу історії нових незалежних держав ІВІ НАН України кандидат історичних наук А.Г. Бульвінський відзначив загальний високий рівень виголошених доповідей, а також висловив сподівання, що дискусії, які відбулися в ході конференції, сприятимуть чіткішому усвідомленню того, які політичні й економічні заходи є найпродуктивнішими з точки зору швидкого досягнення цілей модернізації в пострадянських країнах.
За інформацією ІВІ НАН України