До переліку архітектурних пам’яток міста Кам’янець-Подільський Хмельницької області додалася ще одна: під час розкопок, які з червня поточного року тривають в історичному центрі міста (по вулиці Францисканській) і в яких беруть участь у тому числі й учені Інституту археології НАН України, було виявлено залишки (а точніше – дві стіни) унікальної фортифікаційної споруди XVII ст. – двоповерхової вежі-стражниці (тобто сторожової, або ж оборонної, вежі), що колись захищала місто із західного боку та вважається однією з найстаріших веж Кам’янця-Подільського. Про це науковці розповіли журналістам вітчизняних телеканалів.
Археологи натрапили на вежу цілком випадково – шукаючи залишки людвисарні (гарматної майстерні). Варто зауважити, що досі нікому не вдавалося розкопати вежу, хоча її приблизне місцезнаходження позначено на тогочасних мапах і планах міста 1672-1676 рр. В історичних хроніках XVII ст. згадується так звана Турецька вежа. На думку археологів, саме її і було знайдено в ході цьогорічних розкопок. Учені також припускають, що з цієї вежі оборонці Кам’янця-Подільського вели вогонь під час облоги міста військами турецького султана Магомета IV в 1672 році. На користь такої версії свідчать і інші знахідки, виявлені неподалік стін вежі, зокрема турецькі мідні казани.
За результатами розкопок науковці встановили, що стражниця мала квадратну форму і саме в цій споруді й розташовувалася гарматна майстерня, в якій, згідно з їхніми попередніми оцінками, було відлито щонайменше 100 гармат. Початок функціонування майстерні припадає на 1708 рік.
За словами дослідників, вежа згоріла внаслідок військового штурму. В ХІХ ст. споруду було засипано, а над нею прокладено Кам’янецький (Західний) бульвар, який починався від замкових воріт і простягався західним фасадом міста аж до Кафедрального костела Святих Апостолів Петра й Павла.
Докладне вивчення вежі дасть уявлення про топографію та містобудівні норми XVII ст., – сподіваються науковці. Наразі вони мають на меті визначити, коли вежа припинила своє існування.
По завершенні досліджень археологи планують музеєфікувати свої знахідки (серед яких, крім мідного посуду, також батарейні укріплення, господарські приміщення XVII ст., уламки кераміки тощо), щоб згодом реставрувати їх і зробити доступними для огляду містянами й гостями Кам’янця-Подільського.
Відеосюжети українських телеканалів, присвячені віднайденій вежі