Президія Національної академії наук України та Відділення загальної біології НАН України з глибоким сумом сповіщають про важку втрату, якої зазнала вітчизняна наукова спільнота: 10 серпня 2016 року на 88-му році життя перестало битися серце видатного, всесвітньо відомого вченого – фізіолога рослин, радіобіолога, генетика, радника Президії НАН України, Заслуженого діяча науки і техніки України, двічі лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки, академіка НАН України Дмитра Михайловича Гродзинського.
Дмитро Михайлович народився 5 серпня 1929 р. в м. Біла Церква (Київська обл.) у родині викладачів Білоцерківського сільськогосподарського інституту. У 1952 р. закінчив агрономічний факультет Білоцерківського сільськогосподарського інституту, а в 1954 р. – механіко-математичний факультет Московського державного університету імені М.В. Ломоносова. Після інституту працював старшим агрономом навчально-дослідного господарства. У 1952-1955 рр. навчався в аспірантурі Інституту фізіології рослин АН УРСР, де захистив кандидатську дисертацію з теми: «Вплив малих доз іонізуючих випромінювань на рослини» (1955 р.), а потім докторську дисертацію за темою: «Природна радіоактивність в житті рослин» (1964 р.). У 1963 р. створив відділ біофізики і радіобіології, який очолював до останнього дня в Інституті фізіології рослин, а потім в Інституті клітинної біології та генетичної інженерії НАН України.
В 1962-1963 рр. Д.М. Гродзинського як відомого фахівця було запрошено експертом ФАО ООН для роботи в Югославії – для надання допомоги з організації досліджень у науково-дослідних установах і університетах цієї країни.
З 1974 по 1985 рр. Д.М. Гродзинський був директором Інституту фізіології рослин АН УРСР.
З 1999 по 2009 рр. Дмитро Михайлович як академік-секретар очолював Відділення загальної біології НАН України.
Під керівництвом Д.М. Гродзинського виконані широко відомі роботи з дослідження швидкості оновлення основних метаболітів у рослинах, гетерогенності (компартментальності) метаболічних фондів рослинної клітини. Це сприяло формуванню сучасних уявлень про процеси обміну та мінерального живлення рослин.
Академік Д.М. Гродзинський обґрунтував теорію надійності біологічних систем, яка є науковою основою для практичних шляхів підвищення стійкості культурних рослин до несприятливих умов середовища та підвищення врожайності. Він організував і керував Науковою радою АН СРСР з проблеми надійності (1982-1990 рр.). В 1983 р. – видав із цієї проблеми наукову працю «Надежность растительных систем».
Під керівництвом Д.М. Гродзинського вперше всебічно досліджено природну радіоактивність рослинності та ґрунтів України, вивчено механізми формування радіобіологічних реакцій рослин та встановлено шляхи відновлення організації рослинних біосистем різних рівнів при радіаційному ураженні.
Учений зробив вагомий внесок у дослідження, пов’язані із запобіганням негативним екологічним і радіобіологічним наслідкам Чорнобильської катастрофи. Впродовж 1986-2000 рр. він розробив концепцію впливу хронічного опромінення на організми та запропонував засоби щодо мінімізації негативних радіобіологічних та радіоекологічних наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Понад 10 років (із 1991 р.) очолював Національну комісію з радіаційного захисту при Верховній Раді України.
Академік Д.М. Гродзинський є автором 27 монографій, 3 підручників і майже 900 наукових праць, що вийшли друком в Україні та за її межами.
Багато уваги вчений приділяв підготовці наукових кадрів і формуванню вітчизняної школи радіобіологів. Під його науковим керівництвом 62 вчених захистили кандидатські дисертації, 9 – докторські.
Дмитро Михайлович був організатором і керівником Радіобіологічного товариства України, Української асоціації біологів рослин, головним редактором журналів «Физиология и биохимия культурных растений» (1975-1986) та «Радиационная биология. Радиоэкология» (1988-1990), членом редколегій журналів «Радиационная биология и радиоэкология», «Фізіологія і біохімія культурних рослин», «Ноосферологія», «Ґрунтознавство».
За визначну наукову діяльність та активну громадянську позицію академіка НАН України Д.М. Гродзинського відзначено високими державними нагородами – орденом «Знак Пошани» (1981 р.) та «Орденом Князя Ярослава Мудрого» V і IV ступенів (2004 і 2009 рр.), а також низкою академічних нагород і відзнак. У 1997 році йому було присвоєно почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України». Роботи вченого удостоєні Державної премії України в галузі науки і техніки (1992 і 2004 рр.) та Премії НАН України імені М.Г. Холодного (1980 р.).
Світла пам’ять про Дмитра Михайловича Гродзинського – видатного вченого, чуйну і душевну людину – назавжди збережеться у серцях всіх, хто його знав і працював із ним.
Прощання з академіком НАН України Д.М. Гродзинським відбудеться 15 серпня 2016 року в приміщенні Великого конференц-залу НАН України (за адресою: м. Київ, вул. Володимирська, 55, 1-й поверх). Початок о 12:00 год.