Президія Національної академії наук України та Відділення загальної біології НАН України з глибокою скорботою сповіщають, що 14 серпня 2016 року на 86-му році зупинилося серце видатного ученого – геоботаніка, еколога, лісознавця, геосоціосистемолога, визначного громадського та політичного діяча, Заслуженого діяча науки і техніки України, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки академіка НАН України Михайла Андрійовича Голубця.
Михайло Андрійович народився 30 жовтня 1930 р. в с. Великий Любінь Городоцького району Львівської області. 1953 року він закінчив Львівський сільськогосподарський інститут й був прийнятий до аспірантури цього ж інституту. В 1960 р. вчений захистив кандидатську, а в 1969 р. – докторську дисертацію.
З 1970 по 1973 р. М.А. Голубець очолював Державний природознавчий музей УРСР, а з 1974 р. – керував Львівським відділенням Інституту ботаніки імені М.Г. Холодного АН УРСР і обіймав посаду заступника директора з наукової роботи вказаного інституту. У 1978 р. – отримав звання професора й був обраний членом-кореспондентом АН УРСР, а в 1990 р. – академіком НАН України.
У 1991 р. науковець очолив Інститут екології Карпат НАН України, створений на базі Львівського відділення Інституту ботаніки імені М.Г. Холодного НАН України, а з 2008 р. – обіймав посаду почесного директора цієї академічної установи.
Академік М.А. Голубець заснував нову галузь науки – геосоціосистемологію – вчення про геосоціальні системи й теоретичні основи концепції сталого розвитку. Він також став засновником відділу екосистемології, в якому й працював до останньої хвилини життя.
Наукові праці академіка М.А. Голубця є вагомим внеском у розвиток ботаніки й геоботаніки. Ним уперше для території Українських Карпат складено карти сучасного й корінного (первинного) рослинного покриву, опрацьовано наукові підходи до аналізу висотно-зональної диференціації природно-територіальних комплексів, розроблено принципи й здійснено еколого-фітоценологічну класифікацію рослинності та геоботанічне районування Українських Карпат. Михайло Андрійович запровадив у геоботаніку поняття про зовнішню й внутрішню межі гірських рослинних поясів. Велике практичне значення мають також розроблені ним основи лісорослинного й лісогосподарського районування Українських Карпат.
Михайло Андрійович був ініціатором і організатором комплексних досліджень структурно-функціональної організації наземних екосистем у західних областях України, а також розробив теоретичні основи вчення про біогеоценотичний покрив, структурно-функціональну суть урбосистем, методологічні засади комплексного глобального моніторингу стану довкілля, оцінки й охорони фітогенофонду та рослинного покриву.
Академік М.А. Голубець є автором близько 500 наукових праць, серед яких близько 20 монографій.
Багато уваги вчений приділяв підготовці наукових кадрів і формуванню вітчизняної школи ботаніків та екологів. Під його керівництвом захищено 5 докторських і 17 кандидатських дисертацій.
Михайло Андрійович був українським куратором програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера», редактором 30 колективних монографій, щорічного бібліографічного покажчика «Українські Карпати», членом редколегій «Українського ботанічного журналу», журналів «Ойкумена», «Екологія та ноосфера», «Зелені Карпати», членом численних наукових і спеціалізованих рад із ботаніки, лісознавства, екології, дійсним членом Наукового товариства імені Шевченка, головою Львівського відділення Українського ботанічного товариства.
Як активного громадського діяча академіка М.А. Голубця було обрано до складу Верховної Ради України І скликання. Він також відомий завдяки своїм публіцистичним творам про Народний Рух України (1998 р.), Біловезьку зустріч глав держав Білорусі, Росії та України (2001 р.), про наслідки русифікації української мови (2006 р.) тощо.
За наукові досягнення й активну участь у процесах державотворення академіка М.А. Голубця відзначено високими державними й академічними нагородами – орденом «За заслуги» III ступеня (1998 р.), Почесною грамотою Президії Верховної Ради УРСР (1980 р.), відзнакою НАН України «За підготовку наукової зміни» (2010 р.). 1992 року йому було присвоєне почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України». Роботи вченого удостоєно Державної премії в галузі науки і техніки України (2005 р.).
Прощання з академіком Михайлом Андрійовичем Голубцем відбудеться 17 серпня 2016 року – за адресою: м. Львів, вул. Тершаковців, 11-а (в приміщенні церкви Святої Трійці). Початок панахиди – об 11.00 год.