Підтримайте любов у серці і відчуйте щастя в «Саду ароматів»
Кандидат біологічних наук, молодший науковий співробітник відділу культурної флори Національного ботанічного саду імені М.М. Гришка НАН України Наталія Левчик у «Саду ароматів» |
Торік у Національному ботанічному саду імені М. М. Гришка НАН України до 80-річчя його заснування було відкрито для відвідування кілька експозиційних ділянок. «Світ» розповідав читачам про «Сад Анни Ярославни», про «Сад каменів», про «Вересовий сад»… Щоправда, тоді, восени, в оновленому «Саду ароматів», який почали закладати в 2011 році, ще тривали будівельні роботи… Сьогодні ж цей дивний сад із романтичною назвою зустріне вас усім своїм різнотрав’ям і різноманітністю барв майже 100 видів рослин.
– Ще древні китайці використовували ароматичні рослини для залучення в сад позитивної енергії, – розповідає завідувач відділу культурної флори, заступник директора з науково-інноваційного розвитку Національного ботанічного саду імені М.М. Гришка НАН України Джамал Рахметов. – Тому, плануючи цю ділянку, ми прагнули поєднати різні декоративні рослини, що мають приємний аромат та квітують від ранньої весни і до пізньої осені. «Сад ароматів» створюють рослини із запашними квітами або листками – вони чудово доповнюють наше сприйняття новими ароматами, почуттями, спогадами і відчуттями. Під час підбору рослин ми брали до уваги їх висоту і габітус, забарвлення суцвіть, листків і пагонів, час і тривалість цвітіння, ароматичність надземної частини і життєвий цикл пряних трав.
Із ґрунтопокривних рослин в «Саду ароматів» використали чебрець, а замість бордюра – котячу м’яту закавказьку. З-поміж середньорослих однорічних тут можна побачити і відчути аромат базиліка звичайного, перили (японської пряної трави), тагетеса, чорнушки дамаської. Ростуть багаторічні гісоп лікарський, материнка, м’ята перцева, рута запашна, кануфер, полин австрійський, лаванда вузьколиста, шавлія мускатна. Завершують живе полотно високорослі рослини: монарда, кореопсис великоквітковий, ельшольція Стаунтона, вітекс священний і коноплеподібний – до 2 метрів висотою.
Вітекс цвіте до самісіньких заморозків |
Зокрема, північноамериканський рід монарда налічує близько 17 видів і кілька підвидів, серед яких є однорічні та багаторічні рослини. У природних умовах рід поширений у США, Канаді, Мексиці, де рослина високо цінується за лікарські властивості і високу декоративність під час масового цвітіння.
Рід чорнушки налічує близько 20 видів, поширених в Малій Азії, Ірані, Афганістані, Пакистані, Індії, Китаї, Північній Африці. Чорнушка посівна – одна з небагатьох рослин, описаних у Біблії, протягом століть використовувалася в народній медицині багатьох країн. Додам: серед спогадів мого волинського дитинства – випечений у сільській печі хліб з чорнушкою. Повірте – ніякі сучасні хлібобулочні шедеври його так і не змогли перевершити!
Кандидат біологічних наук Наталія Левчик знайомить із представниками роду вітекс, якого ще називають авраамовим деревом, або монашим перцем. У Ботсаду імені М.М. Гришка вони були інтродуковані як перспективні лікарські та харчові рослини, але в ході їх вивчення науковці відзначили, що рослини мають декоративний вигляд протягом усього періоду вегетації. Особливо цінним є те, що вітекс цвіте довго (іноді – до самісіньких заморозків), завдяки чому його можна використовувати для озеленення в одиночних і групових посадках. У багатьох країнах плоди вітексу застосовують як прянощі – замінник чорного перцю.
Лаванду вузьколисту в природному вигляді можна зустріти в Середземномор’ї. У «Саду ароматів» використали форми лаванди з блідоблакитними, блідорожевими, блакитними і фіолетовими суцвіттями.
Гісоп лікарський згадується в Біблії. Здавна відомий як лікарська та медоносна рослина. Вживають його як пряність, що замінює в продуктах харчування і овочевих маринадах чорний перець. А в «Саду ароматів» «вжилися» три сорти гісопу з різним забарвленням колосовидних суцвіть і різними термінами цвітіння.
– У Ботанічному саду імені М.М. Гришка ще під керівництвом академіка Андрія Гродзинського розроблялася наукова концепція щодо фітоергономіки – впливу рослин на людину, її працездатність. Відтак головна ідея у закладанні «Саду ароматів» полягала в тому, щоб зібрати в одному місці ароматичні рослини, які мають такі властивості (ефіроолійні, пряно смакові чи лікарські), до того ж – вирізняються хорошими ароматами, – говорить доктор сільськогосподарських наук, професор Джамал Рахметов. – Другий аспект – це зовнішній, естетичний ефект.
Зі слів науковця, одна з концепцій, яку враховували під час планування «Саду ароматів» – не лише ознайомити відвідувачів з декоративним потенціалом традиційних рослин (кольорова гама, різні форми і періоди цвітіння), а показати те, що ми щоденно споживаємо, що росте поруч з нами, але не завжди помітне. Ці рослини, переконує вчений, заслуговують не меншої уваги і поваги, ніж троянда – королева квітів, адже тоді, коли вони масово квітують – тут неймовірна краса.
До того ж, завдяки специфічним речовинам, які виділяють ароматичні представники флори (ефірні олії, різні фітонциди), рослини позитивно впливають на стан людини, емоційний, зокрема. Недарма в багатьох санаторіях рослини використовують саме з цією метою. Як каже Д. Рахметов, науковці зібрали таку колекцію різноманітних ароматичних рослин, сподіваючись, що вона принесе людям не тільки задоволення від споглядання, а й безпосередню користь через вплив на стан організму, на оздоровлення в широкому розумінні.
Ну, і, звісно, «Сад ароматів» має пізнавальне й виховне значення. Співробітники відділу культурної флори переконані, що біля дитсадків, шкіл, спортивних майданчиків, місць відпочинку варто створювати композиції з ароматичних рослин. Ця ідея актуальна, в першу чергу, для Києва, який дедалі частіше потопає у смогових туманах. А загалом її треба розповсюдити по всій Україні.
На фотографіях угорі – рослини з експозиційної ділянки «Сад ароматів» Національного ботанічного саду імені М.М. Гришка НАН України |
…Здавна вважають, що аромат календули і чебрецю допомагає відновити фізичні сили, м’ята підтримує в серці любов, аромати лаванди, материнки і котячої м’яти дарують відчуття щастя. Магія кольору і форм різноманітних рослин, посаджених у «Саду ароматів», посилюється магічним міксом їх запахів, даруючи можливість розслабитися і відпочити від повсякденної суєти і турбот. Пам’ятайте, що аромат одних рослин розноситься вітром на досить великі відстані, заманюючи відвідувачів, інші ж рослини нагородять своїм ароматом лише після дотику до них. Прийдіть – і вдихніть! «Сад ароматів» аж до пізньої осені буде ділитися з вами своїми цілющими ароматами, адже в ароматах – його душа.
Марія ВОЛИНСЬКА
Фото автора
Джерело: газета «Світ», №29-30 (921–922), серпень 2016 року