7 серпня цього року поблизу Маріуполя Донецької області було зафіксовано землетрус магнітудою близько 4,5. 24 серпня стався руйнівний землетрус у центрі Італії, внаслідок чого загинуло близько 300 людей. Про рівень сейсмічної небезпеки в нашій державі програмі «Інформаційний ранок» на «5 каналі» (ефір від 26 серпня 2016 року) розповів заступник директора з наукової роботи Інституту геофізики імені С.І. Субботіна НАН України член-кореспондент НАН України Олександр Володимирович Кендзера.
За словами вченого, частину території України (а саме – Схід, Південь і Карпатські гори включно з Прикарпаттям і Закарпаттям), як і Італію, охоплює потужний сейсмоактивний пояс нашої планети, що простягається стиком Євразійської та Африканської тектонічних (літосферних) плит, взаємонасування яких призводить до виникнення напруженості в місцях зіткнень і, як наслідок, у тому числі до крипових рухів і землетрусів. В Україні та поряд із її кордонами щороку фіксується близько 100 поштовхів. Проте переважну більшість із них люди не відчувають, оскільки такі явища можна зафіксувати лише за допомогою спеціальних високочутливих приладів. Землетруси, подібні до того, що спостерігався поблизу Маріуполя, у середньому фіксуються в Україні не частіше, ніж один раз на 2-3 роки. Однак сейсмічна небезпека на території нашої держави все ж існує. І цей чинник необхідно враховувати, зокрема при проектуванні та спорудженні житлових будинків і потенційно небезпечних об’єктів на зразок енергоблоків атомних електростанцій.
Докладніше про те, які землетруси ставалися на території сучасної України в минулому, чи взагалі можливо прогнозувати їх і чому та як правильно готуватися до цих надзвичайних ситуацій природного характеру, убезпечуватися від них, а також як поводитися під час і після землетрусів – про це та багато іншого дізнавайтеся з відеозапису телепередачі за посиланням:
P.S. Із коментарями члена-кореспондента НАН України О.В. Кендзери щодо серпневого землетрусу поблизу Маріуполя можна додатково ознайомитися з інших повідомлень українських ЗМІ: