26 вересня 2016 року відбулася нарада під головуванням Прем’єр-міністра України В.Б. Гройсмана з питань реформування наукової сфери та розвитку академічної науки.
У зустрічі взяли участь віце-прем’єр-міністр України В.А. Кириленко, міністр освіти і науки Л.М. Гриневич, перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти О.В. Співаковський, президент Національної академії наук України академік НАН України Б.Є. Патон, президенти національних галузевих академій наук України, ректори провідних вищих навчальних закладів та представники наукової громадськості.
Прем’єр-міністр України В.Б. Гройсман у своєму вступному слові наголосив, що вітчизняна наука потребує якісного діалогу з керівництвом держави.
Учасники наради ознайомили зі своїми здобутками, обговорили сучасний стан вітчизняної науки й основні проблеми галузі, заслухали пропозиції щодо поліпшення ситуації, що склалася. Науковці також наголосили на необхідності сприяння с боку держави налагодженню взаємодії бізнесу та науки.
Президент НАН України академік Б.Є. Патон у своєму виступі наголосив, що стратегічним напрямом виходу нашої країни із нинішніх економічних проблем є пріоритетний розвиток високотехнологічних галузей, продукція яких має бути конкурентоспроможною на світовому ринку. А розвиток цих галузей може спиратися лише на вітчизняну науково-технічну сферу, яка зараз знаходиться, на жаль, в кризовому стані.
Академік Б.Є. Патон зазначив: «Наша Академія наук, яка була створена у важкі роки громадянської війни, накопичила за свою майже столітню історію величезний науковий потенціал. Було б безвідповідально і небезпечно, якби ми втратили це безцінне національне надбання».
Учасники не оминули увагою такі гострі проблеми, як відсутність сучасного наукового обладнання, скорочення чисельності молодих вчених в Україні. В обговоренні взяли участь перший віце-президент НАН України академік НАН України В.П. Горбулін, віце-президент НАН України академік НАН України С.І. Пирожков та директор Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України академік НАН України Е.М.Лібанова. Про соціальні проблеми наукової сфери йшлося у виступі голови профспілки працівників НАН України А.І. Широкова.
В свою чергу прем’єр-міністр наголосив: «Коли я чую, що найкращі молоді науковці покидають нашу країну, шукають своє майбутнє за кордоном, то це говорить тільки про одне – система працює неналежним чином… в нашій країні щось не так». За словами Глави Уряду, потрібно вкладати більше ресурсів у підтримку молодих вчених.
Прем’єр-міністр зазначив, що держава має інвестувати в науку, але ця інвестиція має бути успішною. Сьогодні необхідно будувати нові стосунки між наукою та освітою, між наукою і промисловістю, між наукою і бізнесом. «Нам потрібно дати відповідь на те, які нам потрібно ресурси, як ми будемо їх використовувати, яка має бути система взаємодії влади, науковців, Академії, що буде показником нашої співпраці», – сказав В.Б.Гройсман.
Підсумовуючи дискусію Прем’єр-міністр наголосив на необхідності продовження нарад з питань реформування наукової сфери та запропонував наступну таку зустріч провести у жовтні 2016 року та обговорити на ній конкретні пропозиції щодо нагальних змін у вітчизняній науці.