Національна академія наук України з глибоким сумом повідомляє, що 15 жовтня 2016 року на 80-му році життя зупинилося серце видатного вченого-астронома, Заслуженого працівника народної освіти України, лауреата Премії імені М.П. Барабашова НАН України, професора Київського національного університету імені Тараса Шевченка члена-кореспондента НАН України Клима Івановича Чурюмова.
К.І. Чурюмов народився 21 лютого 1937 року в м. Миколаєві. Закінчив Київський державний університет (нині – Київський національний університет імені Тараса Шевченка), в його астрономічній обсерваторії якого і працював з 1968 р.
Відкриті та досліджені вченим комети стали вагомим і визнаним світом внеском у скарбницю астрономічної науки. Відзначенням його особистих заслуг було присвоєння його імені двом кометам. Отримані К.І. Чурюмовим результати спектральних, фотоелектричних і фотографічних спостережень відображені у понад 800 наукових працях, у тому числі в 4-х монографіях, 4-х навчальних посібниках, в атласах астрономічних календарях-довідниках.
Інтенсивний творчий пошук Клим Іванович вміло поєднував із просвітницькою та педагогічною діяльністю на посаді директора «Київського планетарію», який відвідують сотні тисяч киян і гостей міста. Клим Іванович – автор понад 1000 науково-популярних статей (зокрема для дітей та молоді) в численних газетах і журналах. Він прочитав сотні лекцій у планетаріях Києва, Харкова, Одеси, Вінниці, а також у навчальних закладах, на радіо й телебаченні.
Великий внесок зробив К.І. Чурюмов у справу пропагування відомостей щодо запуску Європейського зонда «Розетта», який 10 років летів до комети Чурюмова-Герасименко й успішно закінчився посадкою на неї модуля «Філе», що більше 2-х років передавав на Землю унікальні дані про властивості й «атмосферу» на поверхні цього незвичайного фізичного об’єкта.
За ініціативи Клима Івановича Міжнародний астрономічний союз увічнив у назвах малих планет славетні українські імена Т.Г. Шевченка, І.Я. Франка, Г.С. Сковороди, а також Києва, Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Відділення фізики і астрономії НАН України.
В Україні К.І. Чурюмов був добре відомий не тільки як астроном-професіонал, а й як знаний популяризатор і дитячий письменник, перу якого належить кілька збірок віршів для дітей та юнацтва, в яких яскраво й доступно висвітлювалися чимало питань, пов’язаних із наукою та науковою діяльністю, любов’ю до природи і Всесвіту.
Творчий доробок К.І. Чурюмова відзначено почесними грамотами Верховної Ради України і Верховної Ради Калмикії, орденами «За заслуги» II та III ступенів. Його іменем названо одну з малих планет Всесвіту.
Національна академія наук України висловлює щирі співчуття рідним, близьким, друзям і колегам науковця у зв'язку з непоправною втратою. Світла пам’ять Климу Івановичу...